Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...
Facebook

Sizden gelenler...

"Tebrik ederim. Süper bir şey başarmışsınız. Allah razı olsun sizin gibi insanlardan. Katkılarınız için teşekkür ederiz."    8 Şubat 2013

YENİ BİR ÇOCUK BAKICISI TUTARKEN 5 GÜVENLİK ÖNLEMİ

YENİ BİR ÇOCUK BAKICISI TUTARKEN 5 GÜVENLİK ÖNLEMİ

Çocuk bakıcıları en değerliniz olan çocuklarınızı emanet ettiğiniz kişilerdir. Bu yüzden, yeni birini tutma konusunda emniyet önemlidir. İş ilanı sırasında belirlediğiniz genel şartlardan ziyade, güven aradığınızı belirtmek en önemli şeydir.
 
Aileniz için en uygun adayın kim olduğuna karar vermenize yardımcı olması için aşağıdaki beş güvenlik önlemini kullanın.
 
1. Görevlerinizi Yapın

Şuan çevrimiçi durumdasınız. Adaylarınızı aratın ve neler geldiğini görün. Facebook ya da diğer sosyal medya hesaplarından profillerini kontrol edin. Muhtemelen sıra dışı bir şey çıkmayacaktır, ancak bu önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.
 
2. İyi Bir Mülakat Yapın

Mülakat sürecinde adaylarınızı tanımak için gerçekten zaman ayırın. Aileniz ve işiniz için önemli olan tüm soruları sorduğunuzdan emin olun. Bu ayrıca acil durumlarla baş etme stratejinizi ve güvenlik endişelerinizi açıklamak için iyi bir fırsattır. İlk buluşma programını kafe gibi doğal bir ortamda gerçekleştirmek iyi bir fikir olabilir.
 
3. Referanslarını Kontrol Ettiğinizden Emin Olun

Kendi referans kontrolünüzü gerçekleştirebilmek için, potansiyel çocuk bakıcınızdan, son beş yıl içinde işe girme tarihleri de dahil olmak üzere önceki işverenlerinden oluşan bir liste hazırlamalarını isteyin. En az üç referans isteyin ve bunlardan ikisinin eski işverenlerden olduğuna emin olun.

İşte referanslarla iletişime geçtiğinizde sorabileceğiniz bazı sorular:

  • Bu kişi işte nasıl biridir? Rahat, gergin, sosyal, çekingen, olumlu ya da olumsuz eleştirilere açık mı?
  • Güçlü ve zayıf noktaları nelerdir?
  • Dakik midir? Sık sık rahatsızlanır mı?
  • Artık neden beraber çalışmıyorsunuz?
  • Gerekirse yeniden işe almak ister misiniz?
  • İnisiyatif kullanır mı?
  • Öğrenmeye yatkın mı yoksa bu konuda biraz daha çekinik mi?
  • Çocuklar onunla nasıl bir ilişki kurdular, anne-babayla iletişimi nasıldı?

Referanslarla konuşurken, samimi bir konuşma oluşturmalısınız ve durumunuzu, işin sorumluluklarını, ihtiyaçlarınızı ve hatta eski çocuk bakıcılarının aile ile uyumlu olup olmadığını görmek için ebeveyn ve yönetim tarzınızı da açıklamalısınız. Anne-babalar bir diğer anne-babaya karşı açık olmaya meyillidirler, açık olun ve soru sorun.

Referansı olmayan adaylar çıktıysa, bahsedilen tarihlerde nerelerde çalıştıklarını öğrenmek için arayabilirsiniz. Neden ayrıldıklarını da sorabilirsiniz.

4. Sürüş Belgelerini İnceleyin

Çocukları bir yerden bir yere getirip götürmek görevlerinin bir parçasıysa, çocuk bakıcısının belgelerini kontrol etmek isteyebilirsiniz. İşin bir gereği olduğundan sürüş belgelerine bakmanız gerektiğini açıklayın. Lisansın geçerli olup olmadığını belgeleyen bir yazı isteyebilir, sabıka kaydı olup olmadığını araştırabilirsiniz. Ayrıca, çocuk bakıcısı sizin arabanızı kullanacaksa, sigorta şirketinizle temasa geçerek, bu durumu nasıl sigorta kapsamı içine alacağınızı öğrenin.

5. Kendinize Sorun!

Çocuklarınızla ilgilenecek birinin geçmişini gözden geçirmek son derece önemli bir görevdir. Eğer doğru olmayan birşeyler hissettiyseniz, işe almayın. Yine de, her adayda anlaşmayı ihlal edenler için sürekli bir araştırma içinde buluyorsanız kendinizi, tanımıyor olmadığının verdiği strestendir. İşe almadan önce, kapsamlı kontrollerin yapılması normaldir, bu nedenle sizin için en önemli olanı belirleyin ve içgüdülerinize güvenmeyi unutmayın. Ailenize uygun olan birini bulma yolunda iyi olacaksınız.

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...

Türkiye'nin Bakıcı Sitesi


Beğenebileceğiniz makaleler:

BEBEK BAKICILARININ KAÇINMASI GEREKEN 7 HATA

Bebek bakıcısı olarak tek bir nedenden dolayı işe alındınız: güven. Bu güveni bozmamak ve işinizi kaybetmemek için bu yedi bebek bakıcısı günahından uzak durun. 

İKİZ BEBEK BAKICISI ARAYANLAR İÇİN 5 TÜYO

İkiz veya üçüz bebekleriniz olduğunda, bir dadı ya da bakıcı tutmak özel yetenekler gerektirir. Bir dadı ya da bakıcı bulmak ikiz veya üçüz bebekleri olan aileler için biraz farklı olabilir. 

BAKICILARIN DAHA ÇOK PARA KAZANABİLMESİ İÇİN 8 YÖNTEM

Bakıcılık yeni deneyimleri ve çocukları sevenlere günlük ücret sunar. Tabi bu bir iş ve bazen banka hesabınızı dolduracak daha fazla paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa ve daha çok para kazanmanız gerekiyorsa, umutsuzluğa kapılmayın. 
Bakıcıların daha fazla para kazanabilme yöntemleri hakkındaki önerilerini almak için iki uzman bakıcı ile görüştük. 

BAKICIMA ADİL BİR MAAŞ ÖDÜYOR MUYUM?

Bir bakıcı da işe alsan, ev yardımcısı ya da ev sorumlusu da alsan, her zaman adil bir maaş sağlamak olumlu ve saygılı bir çevre sağlayacaktır. Bu ücret işverenin senin gözündeki ve sevdiklerinin değerini ortaya koyar.
İşte size çalışanınıza adil bir maaş belirlemeniz için yardımcı olacak 6 ipucu.

YAŞLI BAKIMINI ÜSTLENEN HER BAKICIDA OLMASI GEREKEN 5 ÖZELLİK

Her yaşlı bakımını üstlenen bakıcının sahip olması gereken beş özellik nelerdir? 

DİJİTAL BAKICI

Çocuğunuzun teknolojiyle geçirdiği zamanı kısıtlıyor musunuz? Yeni dönem dijital çocuk bakıcıları hakkında yazıyoruz.

YATILI BİR ÇOCUK BAKICISINA MI İHTİYACINIZ VAR?

Aileniz için yatılı bir çocuk bakıcısı tutmanızı gerektirecek 8 neden...

BAKICILARIN İŞİ BIRAKMASININ 8 SEBEBİ

Bakıcılar neden istifa eder? Ebeveynler ve bakıcılar bu durumdan nasıl kaçınabilir?

Zıtlaşmalar her işte kaçınılmazdır ama bir bakıcı olmak bunu zirveye çıkartır. Ve bazen de aileler ve bakıcıları yollarını ayırırlar.

Fakat ayrılmak hiç kolay olmaz...