Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...

Sizden gelenler...

"Gerekli bir site, iyi düşünmüşsünüz, Bravooo"    26 Haziran 2016
Facebook

İDEAL BAKICI NASIL BULUNUR?

İDEAL BAKICI NASIL BULUNUR?

Çocuğunuza bakacak başka birine güvenmek yeteri kadar zordur ve uygun adayı bulmak işi daha da zorlaştırır. İşte en uygun çocuk bakıcısını bulmak için yapmanız gerekenler. 

Çocuk Bakıcınızın İhtiyaçlarını Yazın

İhtiyaçlarınızın basit olduğunu düşünüyorsunuz, değil mi? Siz evde yokken çocuğunuzun ölmeyeceğinden ya da duvarlara yazı yazmayacağından emin olacağınız birine ihtiyacınız var. Fakat bu bir araba ihtiyacından daha fazlasıdır. Ne sıklıkla bakıcıya ihtiyacınız var? İhtiyacınız olanları bulmanıza yardımcı olacak bir bakıcıdan neler beklediğinizi yazın. Vazgeçemeyeceğiniz, önemli niteliklere sahip tecrübeli biri gibi listenizi çıkarın.

İşte listeniz için düşünmeniz gereken birkaç şey:

Ücret: Çocuk bakımı pahalıdır, bu yüzden eğer aday bütçenizi zorluyorsa, başka birine yönelin.
Uygunluk: Ne sıklıkla ve kaç saat bakıcıya ihtiyacınız olacağını düşünün. Aniden bakıcıya ihtiyacınız olacağı zamanlar için programlarını da öğrenmelisiniz.
Görevler: Çocuğunuzu okula getirip götürmek zorunda kalacak mı ve bu sebeple ehliyete ya da arabaya ihtiyacı var mı? Çocuklarınız için yemek yapacaklar mı? Ders çalıştıracaklar mı? Ayrıca evcil hayvanınıza bakmak için durumunun müsait olması gerekiyor mu?
Uzmanlıklar: Hasta çocuk ya da yeni doğan bebek bakımı gibi belirli bir alanda uzmanlığı olan birine ihtiyacınız varsa bilin.
Geçmiş İşi: İş deneyimleriyle ilgili onlara sormalısınız. Referanslarını öğrenin ve arayın. Yakınınızdaki polis bölümüne giderek Geçmiş araştırması da yapabilirsiniz.
Güvenlik: Eğer çocuğunuzla çok iç içe olacaksa, bakıcı ve ilk yardım sertifikasına sahip olan birini isteyebilirsiniz.
Çocuğunuzla iletişim için fikirleri: Çocuğunuzla nasıl zaman geçireceklerini onlara sorun. Çocuğunuzu televizyonun karşısında mı bırakacak? Ya da eğlenceli ve eğitici aktiviteler planlıyor mu?
Bu niteliklerden oluşan mülakat soruları listesi de geliştirebilirsiniz. Potansiyel çocuk bakıcınızın çalışma tarzı ve kişiliği hakkında daha fazla öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı öneriler:
“Bana kişisel bir durumunuz ya da etkileyici bir hikayenizden bahsedin. Ne oldu ve bununla nasıl başa çıktınız?” Bazı durumlarda sorumluluk alabilen ya da başkalarını suçlayan biri olup olmadığını öğrenmek için bu soruları kullanın. Potansiyel bakıcınızın karakterini öğrenmek çocuğunuzun etrafında nasıl birinin olacağını görmenize yardımcı olur.
Sizden ne beklediğini direk bir şekilde sorun ve bu beklentilerle ilgili bir probleminizin olup olmadığına karar verin.
“Gurur duyduğunuz bir başarınızdan bahsedin.” Bu kişinin karakteri hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olur. Çocuklarınız bakıcılarıyla etkileşim içindeyken önemli hayat derslerini öğrenebilmeliler, bunun için harika bir örneği olduğundan emin olun.
“Anahtarsız, telefonsuz çocuklar içerdeyken dışarıda kalsanız ne yapardınız?” bu soru anlık tepkilerini ve çocuklarınızın güvenliği için yapabileceklerini deneme şansı verir.
Tabi ki çok üstün sorular sormanıza gerek yok. Fakat bakıcınızın kriterlerini ve problemlerini öğrenebileceğiniz her soruyu kullanabilirsiniz.

Bakıcıyı Güvenilir Kaynaklardan Araştırın

Sonraki adım, Araştırmaya başlama zamanıdır. Ailenizden, arkadaşlarınızdan, kilise ya da komşular gibi diğer sosyal gruplardan aldığınız bir öneri çemberi oluşturmalısınız.
Daha önce çocuklarınıza bakıcılık yapmış kişilere de sorabilirsiniz. Bu şekilde birini bulursanız, avantajlısınız. Güvenebileceğiniz biri olduğunu bilirsiniz ve çocuklarınızı tanır.
Potansiyel bakıcı listenizi oluşturduğunuzda araştırma sürecine başlayabilirsiniz. Birinden cevap gelmesi için beklemeyin, mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmaya çalışın.

Adaylarınızı Etraflıca Araştırın

Güvenebileceğiniz biri kolayca verebileceğiniz bir karar değildir, bu yüzden araştırmak için birkaç saatinizi feda etmeyi gözden çıkarın. Adaylarla görüşmeye başlamadan önce, görüşme sürecinizin ne kadar süreceğine karar verin. Süreci belirleyerek, her bir kişi için kaç adıma sahip olduğunuzu bilmiş olacaksınız.
Süreçte çeşitli adımlar hakkında harika öneriler:
Her adayla görüşün. Tonlarca insanla görüşecek vaktiniz yoksa, öncelikle telefonda görüşmeyi deneyin. Bunu iş yerinde öğle arasında, bilgisayar başında ve çocuklarınız uyurken bile yapabilirsiniz.
Size sunulan referansları arayın. Fazladan zaman harcamanıza değer.
Yedek oluşturun. Araştırma süreciniz ikinci bir seçeneğe sahip olmanız anlamına gelir.
Onaylamadan önce deneyin. Uzun süreli olarak onay vermeden önce çocuklarınızla nasıl iletişime geçtiğini görün.
Denemeden sonra, bakıcıyı nasıl buldukları hakkında çocuklarınızla konuşun.

Bakıcınızla Güçlü İlişkiler Geliştirin

Bakıcınız işe başladığında, tüm beklentilerinizi ve kurallarınızı yazın. Olabildiğince açık olun.
Ulaştıklarında birkaç dakika muhabbet edin ve ayrılmadan önce beraber hızlı bir kontrol yapın. Çocuklarınızın diğer insanlarla nasıl geçindiklerini öğrenmiş olacaksınız ve bakıcınızla ilişkinizi güçlendireceksiniz.
Bakıcı bulmak eğlenceli bir süreç değildir ve yakın zamanda bunu tekrar yapacak olmak oldukça sinirlendiricidir. Fakat yılda bir kez, ailenize uygun olması konusunda yeniden değerlendirin. Eğer sizin ya da bakıcının durumu değişirse, çocuklarınızın büyümesi ve ödevlerinde yardımcı olacak birine ihtiyaç duymaları gibi, artık sizin için uygun kişi olmayacaklardır.

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...

Türkiye'nin Bakıcı Sitesi


Beğenebileceğiniz makaleler:

BAKICI MAAŞLARINI BELİRLEYEN 9 ETKEN

Çocuk bakıcınız için uygun maaş oranını belirlemeye mi çalışıyorsunuz? İşte çocuk bakıcısının maaş oranını hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken etkenler. 

YAŞLI BAKICI İŞ İLANI NASIL YAZILIR?

Şimdi kendin veya bir yetişkin/yaşlı için ev içi bakıcı işe almaya karar verdin, nelere ihtiyacın olduğu hakkında düşünmen gerek. Bakıcının hangi karakteristik özellikleri senin için önemli? Ne çeşit görevleri olacak?

ÇOCUK BAKICI MÜLAKATLARI İÇİN ANNELERDEN 6 ÖNERİ

Çocuk bakıcılığı işi için mülakata gitmek ürkütücü ve göz korkutucu görünebilir. Hangi soruları soracakları, aileyi sevip sevemeyeceğiniz ya da çocuklar yanınıza gelmekten çekinmesi ile ilgili endişeleriniz olabilir, yeni bir aile ile buluştuğunuzda oldukça gergin olabilirsiniz. Ama endişelenmeyin, sinir bozucu birkaç şey hakkında yardımcı olmak için buradayız! 

BEBEK BAKICILARININ KAÇINMASI GEREKEN 7 HATA

Bebek bakıcısı olarak tek bir nedenden dolayı işe alındınız: güven. Bu güveni bozmamak ve işinizi kaybetmemek için bu yedi bebek bakıcısı günahından uzak durun. 

BAKICILARIN STRESLE BAŞ EDEBİLMELERİ İÇİN 5 TÜYO

Bu günlerden birini mi yaşıyorsunuz? Yorgunluk ve stresin en iyi ilacı kendinize iyi davranmaktır.
Bu tüyoları deneyin: Gün içinde kendinizi daha iyi hissetmeniz için 10 dakikanızı ayırın. 

ÇOCUK BAKICILIĞI YAPARKEN NE GİYMELİSİNİZ?

Bir çocuk bakıcısı çalışırken ne giymeli? 

EN İYİ ÇOCUK BAKICISI HIZLI BİR ŞEKİLDE NASIL BULUNUR?

Yeni bir çocuk bakıcısına mı ihtiyacınız var? İşte çocuğunuz için en iyi çocuk bakıcısını nasıl bulacağınızla ilgili en iyi önerilerimiz. 
Bir çocuk bakıcısından isteyebileceğimiz her şeyi istediğimiz uzun bir liste çıkardığımız için hepimiz suçluyuz. İş tanımını yapmış olduğumuz halde pek de uygun olmayan adayları seçiyoruz. Öyleyse, en iyi çocuk bakıcısını en hızlı nasıl bulabilirsiniz?