Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...

Sizden gelenler...

"Slm teyzesizsiniz, çok tşk ederim. Saygı sevgi içinde çok güzel bir ailede iş buldum. Herkese tavsiye ederim."    4 Aralık 2016
Facebook

YATILI BAKICI ARAYANLAR İÇİN 12 ÖNERİ

YATILI BAKICI ARAYANLAR İÇİN 12 ÖNERİ

Çocuklarınızı yetiştirmesi için doğru yatılı bakıcıyı bulun.
Çocuklarınıza bakması için doğru bakıcıyı bulmak hiç de kolay bir iş değildir. Çocuklarınızı istediğiniz şekilde bakıp yetiştirecek birini tutmanız gerek. Fakat bu iş hem evinizde kalacak hem çocuklarınıza bakacak yatılı bir bakıcı aradığınızda biraz daha karmaşık bir hal alabilir.
Bir bakıcının çok iyi çalışıp diğerinin çalışmayacağını nereden bilebilirsiniz? Bu tıpkı bir buluşma gibidir, hissettiğinizde anlarsınız. Eğer bu hissi yaşarsanız, muhtemelen doğru yoldasınız demektir. Ayrıca bu hissi tanımlamak zordur, hem sizinle yaşayıp hem çalışacak birini bulduğunuzda anlarsınız.
İlk konuşmayı yapmak çok önemlidir. Yaşam tarzınızın uyup uymayacağını bilmek istersiniz. Ya dini inançlarınız zıtsa? Rahat bir evde çok titiz ya da temiz bir evde çok rahatsa? Bu gibi şeyler konuşulup sorulması gereken şeylerdir.

1. Yatılı bakıcının sizin için doğru olup olmadığına karar verin

Aileniz yatılı bakıcıya hazır mı? Bazıları yatılı bakıcı istediklerini fakat evlerinde yabancı birisinin olmasına alışmanın umdukları kadar kolay olmayacağını düşünür.
Evinizde sürekli olarak yeni birisinin olacak olmasını iyi düşünün. Rutininizi ve alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda kalacak mısınız? Yatılı bakıcıyla çalışmış ailelerle konuşun, karşı karşıya kaldıkları zorluk ve kolaylıkları öğrenin.

2. Yatılı bakıcının maliyetini araştırın

Bütçenizi kontrol edin. Çocuklarınızın bakımı için ne kadar harcama yapabilirsiniz? Bir oda sağladığınızda yatılı bakıcınıza biraz daha az maaş verebilirsiniz.
Yatılı bakıcıların
7/24 göreve hazır olmadıklarını unutmayın. Çalıştıkları her saat için ödeme almalılar. Bazen “çalışıyor olmak” çocuklarla oynamaktan ziyade evde olmaları gerektiği ve istedikleri gibi girip çıkma özgürlüklerinin olmadığı anlamına gelir.

3. Ailenizle görüşün

Yatılı bir bakıcı tutmak herhangi bir yerde yaşayıp günlük gelen birini tutmaktan farklıdır. Ailenizdeki herkes evde mi? Belirlenmesi gereken endişeler ve sorular neler? Evde yeni birinin olması bazı düzenlemelere neden olacaktır fakat bu durum aile dinamiğinin de oldukça geliştirebilir. Sabah programınıza, geceleri ağlayan bebeğinize, geç saatlere kadar çalışmanız gerektiğinde ve şehir dışına çıktığınızda çocukların bakımına yardımcı olabilirler.

4. Evinizi hazırlayın

Yatılı bir bakıcının kendine ait odaya ve biraz özel alana ihtiyacı vardır. Sizinle yaşıyor olabilir ama hala kendine ait bir alana ihtiyacı vardır. Evinizde bakıcıya verebileceğiniz fazladan bir odanız var mı? Fazladan banyonuz var mı yoksa paylaşmak zorunda mı? bakıcınız gelmeden önce evinizi düzene sokmak ve yeniden yerleştirmeniz gerekecek mi?

5. İstediğiniz bakıcıyı tanımlayın

Sizin harika yatılı bakıcınızı nasıl tanımlardınız? Ne tür bir yatılı bakıcının evinize uygun olduğunu bulmak için ailenizle dikkatlice düşünün. Çocuklarınıza yabancı dil öğretecek birini mi istiyorsunuz? Yoksa oldukça faal birini mi? Ya da hemşirelik geçmişi olan biri? Kendine ait bir arabası olmalı mı?

6. Sözleşme hazırlayın

Yatılı bir bakıcıdan beklentilerini anlatmanıza yardımcı olacak bir sözleşme yazmaya başlayın. Yapılmasını istediğiniz görevleri, ödeme şeklini ve sahip olacağı ayrıcalıkları bakıcı aramaya başladığınızda nelere ihtiyacınız olduğunu açıkça belirteceğiniz bir yazı yazın.
Sizinle birlikte yaşayacağı için sözleşmeye eklemeniz ve üstüne düşünmeniz gereken birkaç şey de vardır. Örneğin:

  • Yemek, internet, telefon ve bunun gibi yan masrafları karşılayacak mısınız?
  • Sizin arabanızı kullanabilir mi yoksa kendine ait bir abası mı olmalı?
  • Evinizde alkol içmesine izin veriyor musunuz?
  • Evin dinlenme bölümü ve kendi özel alanının temizlik ve dağınıklığının kabul edilebilir seviyesi nedir?
  • Gün içinde veya yatıya misafir alabilir mi?
  • Kendi yiyeceklerini buzdolabına koyabilir mi yoksa ona özel bir alan mı ayıracaksınız?
  • Çamaşır makinanızı kullanabilir mi?
  • Çocuklarınızla ilgilenirken dışarı çıkıp çıkamayacağını görüşecek misiniz?
  • Gürültünün kabul edilebilir seviyesi nedir?
  • Çocuklarınızla ilgilenmediği zamanlarda havuzunuzu ya da bahçenizi kullanabilir mi?

Çalışma saatlerini, boş saatlerini ve gereken esnekliğin ne olduğunu konuştuğunuzdan emin olun. Haftada 40 saatten fazla çalışıyorsa, fazla mesai ödemeniz gereken durumlar olacaktır.

7. Vergileri düşünün

Bir bakıcı bakmaya başlamadan önce, oldukça kolay olsa da yasal açıdan ödemelerini nasıl yapacağınızı düşünmelisiniz.

8. Araştırmaya başlayın

Ne aradığınızı anlatan bir iş ilanı verin ve hızlı bir şekilde adayları görün. Başka ailelere ya da akrabalarınıza da sorabilirsiniz. Ağızdan ağıza yaymak da ailelerin güvendikleri arkadaşlarının, iş arkadaşlarının ya da komşularının önereceği bir bakıcı bulmaları için iyi bir yoldur.

9. Güvenliğinizi koruyun

Bir bakıcı tutarken güvenliğiniz önemlidir, sizinle yaşayacak birini davet ederken fazladan tedbirli olmanız gerekir. Bu daha detaylı kontrolleryapmanız ve ek referansları sormanız gerektiği anlamına gelir.

10. Görüşün, buluşun ve davet edin

Başvuru havuzunuz aracılığıyla ilk beş ila on arasındaki adayları seçin. Kişiliklerini ve deneyimlerini anlamak için telefonla ya da bire bir görüşme ayarlayın. Ardından daha detaylı görüşmek için seçtiğiniz en iyi iki adayı çocuklarınızla tanıştıracağınız ve birbirleriyle olan etkileşimlerini izleyebileceğiniz evinize getirin.
Görüşme boyunca, özel sorular sorarak bakıcının çocuklarla baş etme şeklini tam olarak öğrenin. “Baktığınız çocuk kardeşini ısırsa ne yaparsınız? Çocuk uyku sürecinde üçüncü bardak suyunu içmek isterse ne yaparsınız?” gibi özel konular geliştirin.
Evinizde yaşayacağından dolayı, görüşmeler oldukça önemlidir.

11. Deneme süresi ayarlayın

Doğru kişiyi bulduğunuzda, ilk birkaç günü evde geçirin böylece uyum sürecinde yardımcı olabilirsiniz. Uzmanlar bakıcıyı çocuklarla birlikteyken nasıl etkileşim içinde olduklarını, evdeki problemlerle nasıl baş ettiğini görmek için takip etmenizi öneriyor.
Yeni evine alışmasına yardımcı olun, şehirde biraz gezdirin ve etrafınızdaki diğer bakıcılarla tanıştırın.

12. İletişime odaklanın

Bakıcınız işe başladığında, düzenli olarak konuştuğunuzdan emin olun. Beklentilerinizi açık bir dille anlatmanız gerekir. Sizinle yaşayan birinin işvereni olarak hangi işi yaptığını hangisini yapmadığını bilmeniz gerekir ve açık iletişim bunu öğrenmenin tek yoludur. bakıcınızın her hafta yapıp yapmadığı en azından bir şeyi bilmek için bakıcınızla kontrol ettiğiniz haftalık bir programınız olsun.

Artık aileniz için en uygun bakıcıyı tuttunuz, hayatınız daha da kolaylaşmış olmalı. Çocuklarla baş etmenize yardımcı olacak fazladan ele sahip olmanın verdiği rahatlığın tadını çıkarın...

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...

Türkiye'nin Bakıcı Platformu


Beğenebileceğiniz makaleler:

BAKICI MAAŞLARINI BELİRLEYEN 9 ETKEN

Çocuk bakıcınız için uygun maaş oranını belirlemeye mi çalışıyorsunuz? İşte çocuk bakıcısının maaş oranını hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken etkenler. 

YATILI BİR ÇOCUK BAKICISINA MI İHTİYACINIZ VAR?

Aileniz için yatılı bir çocuk bakıcısı tutmanızı gerektirecek 8 neden...

İDEAL BAKICI NASIL BULUNUR?

Çocuğunuza bakacak başka birine güvenmek yeteri kadar zordur ve uygun adayı bulmak işi daha da zorlaştırır. İşte en uygun çocuk bakıcısını bulmak için yapmanız gerekenler. 

YAŞLI BAKIMINI ÜSTLENEN HER BAKICIDA OLMASI GEREKEN 5 ÖZELLİK

Her yaşlı bakımını üstlenen bakıcının sahip olması gereken beş özellik nelerdir? 

HER ÇOCUK BAKICISININ ÇANTASINDA BULUNDURMASI GEREKEN 11 ŞEY

Bir çocuk bakıcısı olarak işe alındığında hazırlıklı olmalısın. Mutlaka kafanda bir çok yaratıcı ve eğlenceli oyun ve çantanda malzemeler vardır fakat aynı zamanda acil durumlar için zorunlu malzemeler, kontaktlar ve tabi ki atıştırmalıklar bulundurmak gerekiyor. İşte sana yardımcı olması için bir liste, sadece sokağa adım atsan bile hazırlıklı olman gerekenler!

BİR ÇOCUK BAKICISIYLA NASIL GÖRÜŞME YAPARSINIZ: SORU LİSTESİ

Bir çocuk bakıcısı tuttuğunuzda göz önünde bulundurmanız gereken çok şey vardır. Neyse ki bununla ilgili elimizde birkaç önemli bilgi var! 

DİJİTAL BAKICI

Çocuğunuzun teknolojiyle geçirdiği zamanı kısıtlıyor musunuz? Yeni dönem dijital çocuk bakıcıları hakkında yazıyoruz.