Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...

Sizden gelenler...

"Teşekkür ederim Teyzesizsiniz artık benimde bir işim bir meleğim var."    3 Aralık 2014
Facebook

BAKICI MI KREŞ Mİ?

BAKICI MI KREŞ Mİ?

İşe gittikten sonra çocuklarınıza kimin bakacağına karar vermenize yardımcı olması için bu listeyi kullanabilirsiniz.

İlk çocuğuna hamileyken, doğru beşiği, en uygun tulumu, en iyi bebek bezi markasını seçmeye çalışırken tonlarca vakit harcıyordu arkadaşım. Fakat oğlu doğduktan sonra henüz en büyük kararlardan birini vermediğiyle yüzleşti: Avukat olarak çalıştığı kıdemli işine döndüğünde çocuk bakımı için ne yapacaktı? Arkadaşım bu kararla yüzleşmede yalnız değildi.

İşçi İstatistikleri Bürosu çocuklu kadınların ciddi bir bölümünün yarı veya tam zamanlı çalıştıklarını gösteriyor. Bu çoğu ailenin çocuk bakımı seçeneklerini ve bununla birlikte gelen tüm ekonomik, lojistik ve duygusal kararları araştırdığı anlamına geliyor. Aile yaşam uzmanı Doktor, kreş, anaokulu ya da bakıcı arasında seçim yaparken dikkate alınması gereken her şeyi belirtiyor.

KREŞ:

Avantajları

Sosyal becerileri oluşturur. Çocuklarla oyun oynayan ve onlara bir şeyler öğreten kreşler çocukların sosyalleşmesini sağlar. Bu üç-dört kardeş olan çocuklar için ve özellikle yeniliği ve hareketi seven çocuklar için önemlidir.

Zengin kaynaklar. Çoğu merkez çok çeşitli oyuncaklar, oyunlar, süslemeler, oyun araçları ve daha fazlasını sunar. Eğitici bina inşa etme, kıyafet giydirme oyunları ve sanat malzemeleri gibi bir evin temin edebileceğinden çok daha fazla ürüne sahipler. Çoğu da müzik ya da jimnastik gibi ekstra faaliyet ve dersler için uzman getirtiyorlar.

Devlet düzenlemesi. Kreşler güvenli, sağlıklı bir çevrede, iş alımı, mekan problemi ve dahasına göre hareket etmeli. Araştırmalar, öğrenci olanlar da dahil belli bir deneyim ve eğitim seviyesine sahip çalışanlara ihtiyaç duyulduğuna işaret ediyor. Kreşlere gittiğinizde en son devlet lisansına sahip olup olmadıklarına baktığınızdan emin olun ve duvara asılı bir sertifika göremezseniz sorun. 

Ek denetim. Çoğu merkezde, öğretmenler yöneticiler tarafından denetlenir ve sınıflara girip çıkan birçok öğretmen ve anne baba vardır, ekstra güvenlik ve denetim seviyesi sağlarlar.

Dikkate Alınacak Hususlar

Programınız. Günün son saatlerine doğru bir toplantıda mahsur kalıyorsunuz. Kreşlerin belirli kapanış vakitleri olduğundan, ya işten erken ayrılmak zorunda kalırsınız ya da merkezi geciktirdiğiniz için yüklü bir miktar para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca akşam yemeği vaktinde dışarıda gezmek ve yanınıza küçük çocuğunuzu da almak durumunda kalabilirsiniz.

Çocuğunuzun kişiliği. Bazı çocuklar gün içerisinde çok sayıda geçişler ve uyarılarla mücadele etmek zorunda kalabilirler. Fakat her çocuğun mizacı da farklıdır. Kendi çocuğunuzu tanıyın. Bazı çocuklar grup bakımını bunaltıcı bulurlar ve uyarılara, gürültüye ve öğretmen geçişlerine karşı oldukça hassastırlar.

Grup gerçekleri. Diğer çocukların davranışları ve gelişimleri çocuğunuzun gününü etkileyebilir. Çocuğunuz ek disipline ihtiyacı olan başka bir çocuktan nasıl etkilenebilir? Öğretmenin tek seferde birkaç çocukla ilgilenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hasta politikaları. Evet, sigara ve çocuklar makaron ve peynir kadar uyumludur. Kreşler “hastaysanız, evde kalın” politikasına sahiptirler. Bu hasta çocuğunuzu almak için işteyken telefon alabileceğiniz ya da ateşlenen çocuğunuzu son dakika bakımına götürmek zorunda kalabileceğiniz anlamına gelir.

BAKICI:

Avantajları

Kontrolü elinizde tutabilirsiniz. Bazı anneler kendilerini kontrolün verdiği rahatlamışlık hissi içinde bulurlar. Çocuğunuzun günü ile ilgili bir kişiyi yönettiğinizde bakıcınız çocuğunuzun ne yaptığı, ne zaman yaptığı, nasıl yaptığı, ayrıca nereye gittiği ve neyle karşı karşıya kaldığıyla ilgili daha fazla kontrole sahip olursunuz. Ve eğer isterseniz çocuğunuza uyku, atıştırma ve oyun vaktini ayarladığınız bir program uygulayabilirsiniz. Ayrıca detaylı günlük rapor ve eğlencelerinin parçası olabileceğiniz fotoğraflı mesajlar da isteyebilirsiniz.

Bire bir dikkat ve ilgi. Bakıcılar özellikle küçük çocuklar için önemli olan tek bir ilgi figüründen alışılmadık ve yeni durumlara daha güçlü tepki verebilmesi açısından yararlanmayı sağlar. Bakıcı çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılar ve ilgi göstermeniz için herhangi bir rekabet yoktur.

Lojistik daha kolay olabilir. Çalışan aileler aslında işyerlerinde çocuksuz vakitlerinin tadını çıkarırlar! Çocuğunuzun sırt çantası ya da bebek bezi olmadan diz üstü bilgisayarınızla dışarıda yürüme hakkında söylenecek çok şey var. Fırında güveci unuttuğunuzda evi arayıp sorabileceğiniz bir bakıcınız varsa gece yarısı ya da akşam yemeğinde dışarı çıkmak biraz daha kolay olabilir. Bir tesisatçıya ihtiyacınız olduğunda ve işten çıkmayı bekleyecek vaktiniz yoksa bakıcınız bununla ilgilenmek için var. Çoğu bakıcı çocukların yemeği ya da kirli çamaşırlarını yıkamak gibi hafif ev işlerinde yardımcı olur.

Dikkate Alınacak Hususlar

Bir kişiye bağlı olmak. Bakıcının hasta olması ya da şehirden ayrılmak zorunda kalması gibi bir şanssızlığınız olabilir. Bakıcınız gribe yakalanmış ya da bunalıma girmiş ailesiyle ilgilenmek için boş vakte ihtiyacı olabilir. Devreye girecek bir grup çalışan olmayacaktır. Bu yüzden bir b planına ihtiyacınız olacak ya da işten izin almanız gerekecektir.

Düzenin ya da gözetimin olmaması. Bakıcı sadece kendisini tutan işveren tarafından yönetilir. Bakıcılar belli bir eğitim seviyesine ya da çocuk gelişim kurs sertifikasına sahip olmak zorunda değildir (ki çoğu sahiptir). Bakıcı adayını incelemek ve arka planda çalışmalarını kontrol etmek aileye kalmıştır.

Anne babalar işveren haline gelir. Bir ev hizmetleri çalışanına sahip olmak demek vergi ödemek demektir. Ayrıca çocuk bakımı vergi indirimi ya da bakıma bağlı esnek harcama hesapları aracılığıyla vergi muafiyeti avantajlarından da yararlanabilirsiniz demektir. Sıklıkla anlaşılan saatlik ücret üzerinden hesaplanan kayıtlardaki ödemeleri unutmamak önemlidir çünkü hizmetçi çalıştıran olarak ödeyeceğiniz vergiler için hesabınızın olması gerek. Yıl içerisinde bakıcınızın ücretsiz izin alması gereken durumlar olacağından hastalık ve tatil günleri gibi şeyleri de düşünmeniz gerek. Bunu en başından konuşmak ve bakıcı sözleşmesine eklemeniz en iyisidir. Unutmayın, siz bir işverensiniz ve bakıcınız için süregelen denetimleri ve geri bildirimleri yapmalısınız. Kabul etmek gerekir ki, bu verilmesi gereken en zor kararlardan biridir. Uzmanlar seçimleriniz hakkında nasıl düşünüyor? Çocuğunuzu düşünün. Geçiş dönemlerinde mizacı, kişiliği ve deneyimleri nedir? Özel ihtiyaçları var mı? Bütçeniz ve programınız için en mantıklı karar nedir? Bu değerlendirmelerden en ciddi olanı hangisidir? 

Tüm bu unsurlar seçeneklerinizi kavramada yardımcı olabilir fakat tek bir doğru cevap yoktur. Bir aile sizi profesyonel olarak görürken diğer bir aile öyle görmeyebilir. Ve bazı aileler bakıcıyı paylaşmaya (2 aile 1 bakıcı) ya da acil durumlarda günlük bebek bakıcısı tutmaya karar verirler.

Dersinizi çalışın. Kreşleri ziyaret etmek için vakit ayırmadan önce konumunuzu ve lojistik olarak iş yerinizle gerçekçi bir güzergah üzerinde olup olmadığını düşünün. Merkezi ziyaret etmeniz çocuklarla iletişime geçecek olan çalışanları gözlemleme şansı sunar. Hayatınıza uygun olacak her seçim için avantajlar ve dezavantajlar listesi yapın. Ardından, tüm bu dikkate alınacak hususları göz önünde bulundurup, çocuğunuz ve aileniz için doğru olan kararı verin ve işinizi en iyi şekilde ayarlayın. 

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...


Beğenebileceğiniz makaleler:

ÖZEL İHTİYAÇLARI OLAN ÇOCUKLAR İÇİN SÜPER ÇOCUK BAKICISI ARAYIŞI

Her çocuk için bir çocuk bakıcısı bulmak büyük bir meseledir, özel ihtiyaçları olan bir çocuk için çocuk bakıcısı bulmak daha da zor olabilir. 

BİR ÇOCUK BAKICISI OLARAK İSTİFA ETMEK İÇİN 7 ADIM

Bir işten istifa etmek hiç kolay değildir ve çocuk bakıcısı işinden istifa etmek biraz daha zordur, işte bir çocuk bakıcısı olarak işten ayrılmak için 7 adım. 

BEBEK BAKICINIZA ZAM YAPMALI MISINIZ?

Bir bebek bakıcısı tuttuğunuzda, çok önemli bir rolü dolduracak birini arıyorsunuz: çocuklarınıza ilgi gösterme. Üzerinde cimrilik yapmak isteyeceğiniz biri değil. Tıpkı diğer işlerde olduğu gibi, işini iyi yaptığı için bakıcınıza zam yapmalısınız.

HER AİLENİN BEBEK BAKICISINA SORMASI GEREKEN 10 MÜLAKAT SORUSU

Her aile potansiyel bebek bakıcısına sertifikalı olup olmadığını ve acil durumlarda ne yapacağını sorması gerektiğini bilir. İşte genellikle aileler tarafından kutunun dışında olduğu düşünülen sormayı es geçmemeniz gereken 10 soru. 

BEBEK BAKICISI İŞ TANIMI YAZMAK İÇİN 6 ÖNERİ

En uygun bebek bakıcısını bulmak için ideal tanımını yapın.

DİJİTAL BAKICI

Çocuğunuzun teknolojiyle geçirdiği zamanı kısıtlıyor musunuz? Yeni dönem dijital çocuk bakıcıları hakkında yazıyoruz.

HARİKA BİR BAKICI OLDUĞUNUZUN 10 İŞARETİ

Harika bir bakıcı olduğunu nasıl anlarsın? Bu belirtileri bir kontrol et...

YATILI BAKICI ARAYANLAR İÇİN 12 ÖNERİ

Çocuklarınıza bakması için doğru bakıcıyı bulmak hiç de kolay bir iş değildir. Çocuklarınızı istediğiniz şekilde bakıp yetiştirecek birini tutmanız gerek. Fakat bu iş hem evinizde kalacak hem çocuklarınıza bakacak yatılı bir bakıcı aradığınızda biraz daha karmaşık bir hal alabilir. 

DOĞRU ÇOCUK BAKICISI SEÇİMİ İÇİN 5 TÜYO

Bir çocuk bakıcısıyla görüşme vakti geldiğinde, adayları sınırlandırmak ve en doğru olanı bulabilmek ürkütücüdür. Temel nitelikleri belirledikten sonra, basit bir listeyle favorilerinizi sınırlandırabilirsiniz. Ek görevlerden niteliklere kadar tam bir liste oluşturmak biraz zordur fakat bakıcınız ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamalıdır.