Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...

Sizden gelenler...

"Siteniz sayesinde 5 aylık bir kız bebeğim oldu. Mart itibarı ile 2 yaşımız dolacak. Teşekkür ediyorum Teysizsiniz Ekibine"    20 Şubat 2016
Facebook

BAKICIMA ADİL BİR MAAŞ ÖDÜYOR MUYUM?

BAKICIMA ADİL BİR MAAŞ ÖDÜYOR MUYUM?

Sonunda, onu buldunuz: Çocuklarınız için kusursuz bakıcı.
Mülakatlara girdiniz, özgeçmişleri kontrol ettiniz, referansları aradınız ve şimdi ona teklif götürmeye hazırsınız. Sözleşmeyi tamamlamadan önce sadece bir adım kaldı, şimdi rakamlar hakkında konuşma zamanı.
Fakat çalıştığı yer senin evin olduğunda, sen işteyken sevdiklerinde ilgilenecekken adil bir maaşı neye göre belirleyebilirsin?
Bir bakıcı da işe alsan, ev yardımcısı ya da ev sorumlusu da alsan, her zaman adil bir maaş sağlamak olumlu ve saygılı bir çevre sağlayacaktır. Bu ücret işverenin senin gözündeki ve sevdiklerinin değerini ortaya koyar.

İşte size çalışanınıza adil bir maaş belirlemeniz için yardımcı olacak 6 ipucu.

1. Ne Kadarı Karşılayabileceğini Belirle
Bütçeni hesaplamak için mortgage yada kira ücretine, araç masraflarına, ev faturalarına ve diğer harcamalara bakabilirsin ve sonrasında bu harcamalarla eve giren toplam parayı kıyaslayabilirsin.

2. İş Sorumluluklarını Belirle
Beklentilerini ve önemli durumları işveren sözleşmesine eklemek önemlidir, bu şekilde iş sorumlulukları ile adil bir maaş ortaya çıkabilir. Eğer bir bakıcı işe alıyorsan, yarı zamanlı mı çalışacak yoksa tam zamanlı mı? Kaç tane çocuğa bakacak? Çocuk bakmadan başka ev işleri gibi yan işlerden sorumlu olacak mı? Tüm bunlar ve diğer değişkenler hesaplanarak ücret belirlenmeli ve sözleşmeye koyulmalıdır. Ne zaman ki sorumluluklar değişti, mesela ikinci bir bebek katıldı aileye, o zaman sorumluluklarla birlikte ücret ve doğal olarak sözleşme de değişmelidir.

3. Yaşam Masrafların Hesaba Kat
Bir çalışanı işe alıp ona adil ödeme yapmayı kabul ettiğinde, onun ihtiyaçlarını ve ailesine desteğini de göz önünde bulundurmalısın. Yani adil bir maaşı belirlemek için yaşadığın bölgedeki yaşam masraflarını ele alabilirsin.

4. Zamları ve Fazla Mesaileri Unutma
Ev çalışanların genelde profesyonellerdir, sen de buna uygun şekilde davran. Bunun bir kısmı maaş zamları ve fazla mesai ücretleridir ki bu profesyonel çalışanların gayet mantıklı beklentilerindendir. Çalışanın haftada 40 saatten fazla çalışması için bir fazla mesai ücreti belirle. Bir ücret politikası belirledikten sonra zamları da unutma, özellikle de bakıcının sorumlulukları arttığında ya da yeni sertifikalar edindiğinde. Son olarak, en azından yıllık yaşam masrafları oranına göre bir zam belirlemelisin.

5. Ücretli İzin Sağla
Çoğumuz işverenlerimizden hastalık ve tatil günleri isteriz, bu yüzden neden senin ev çalışanın da istemesin? Yasal olarak bir zorunluluk olmasa da, çalışana tatil, hastalık ya da aile ziyareti günleri için ücretli izin vermeyi unutma, hatta belki onunla gidip ailesine destek de verebilirsin.

6. Ulaşım Zamanını Dahil Et
Eğer çalışanın haftada çok az bir süre çalışıyorsa, onun ulaşım zamanını da dahil etmek uygun olabilir. Ev yardımcıları genelde birkaç eve birden gitmeleri gerektiğinden yolda fazlasıyla zaman harcamaktadırlar.

Unutma ki, çalışanına adil bir ücret vermeyi kabul ettiğinde, o da evini elinden geldiğince güzel yapmaya ya da bakacağı kişilere daha özenle bakacaktır. Ve eğer adil ödeme bütçeni birazcık sıktıysa, bunu evine bir yatırım olarak düşünebilirsin.

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...

Türkiye'nin Bakıcı Platformu


Beğenebileceğiniz makaleler:

BAKICI MAAŞLARINI BELİRLEYEN 9 ETKEN

Çocuk bakıcınız için uygun maaş oranını belirlemeye mi çalışıyorsunuz? İşte çocuk bakıcısının maaş oranını hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken etkenler. 

BAKICILARIN DAHA ÇOK PARA KAZANABİLMESİ İÇİN 8 YÖNTEM

Bakıcılık yeni deneyimleri ve çocukları sevenlere günlük ücret sunar. Tabi bu bir iş ve bazen banka hesabınızı dolduracak daha fazla paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa ve daha çok para kazanmanız gerekiyorsa, umutsuzluğa kapılmayın. 
Bakıcıların daha fazla para kazanabilme yöntemleri hakkındaki önerilerini almak için iki uzman bakıcı ile görüştük. 

ÇOCUK BAKICINIZA TEŞEKKÜR ETMENİN FARKLI YOLLARI

Çocuk bakıcınız ailenizin önemli bir üyesidir, bu yüzden ona ne kadar değer verdiğinizi bildiğinden emin olun, işte çocuk bakıcınıza teşekkür etmek için 21 fikir... 

ÖZEL İHTİYAÇLARI OLAN ÇOCUKLAR İÇİN SÜPER ÇOCUK BAKICISI ARAYIŞI

Her çocuk için bir çocuk bakıcısı bulmak büyük bir meseledir, özel ihtiyaçları olan bir çocuk için çocuk bakıcısı bulmak daha da zor olabilir. 

YAŞLI BAKIMINI ÜSTLENEN HER BAKICIDA OLMASI GEREKEN 5 ÖZELLİK

Her yaşlı bakımını üstlenen bakıcının sahip olması gereken beş özellik nelerdir? 

DİJİTAL BAKICI

Çocuğunuzun teknolojiyle geçirdiği zamanı kısıtlıyor musunuz? Yeni dönem dijital çocuk bakıcıları hakkında yazıyoruz.

İDEAL BAKICI NASIL BULUNUR?

Çocuğunuza bakacak başka birine güvenmek yeteri kadar zordur ve uygun adayı bulmak işi daha da zorlaştırır. İşte en uygun çocuk bakıcısını bulmak için yapmanız gerekenler. 

HASTA BAKICILARIN ASLA YAPMAMASI GEREKEN 6 ŞEY

Bir yetişkin veya yaşlı için uzman bakım temin etmek fazlasıyla zordur. Fakat aynı zamanda da oldukça tatmin edicidir. Bakıcı olmak başka birisinin hayatındaki en büyük etkiye sahip olmak demektir ve onun ailesine de destek olmaktır. Bu fırsat aynı zamanda sorumluluk da getirmektedir. 

BAKICILAR İLE GÜVENLİK HAKKINDA KONUŞMAK İÇİN 6 İPUCU

İşe aldığınız bakıcı ile öncelikle güvenlik hakkında dürüst ve açık bir konuşma yapmanız gerekiyor. Sizin güvenliğe önem verdiğinizi ve bunun onun işinin bir parçası olduğunu bildiğinizi gösterin. Bakıcınız ile güvenlik hakkında nasıl konuşacağınıza dair tavsiyelerine bakalım...