Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...
Facebook

Sizden gelenler...

"Sevgili ebeveynler. Ben bu siteden görüşmelerim sonucu ailemi buldum, bebisini buldum. Duyurulur. Saygılar."    23 Ağustos 2015

BAKICIMA ADİL BİR MAAŞ ÖDÜYOR MUYUM?

BAKICIMA ADİL BİR MAAŞ ÖDÜYOR MUYUM?

Sonunda, onu buldunuz: Çocuklarınız için kusursuz bakıcı.
Mülakatlara girdiniz, özgeçmişleri kontrol ettiniz, referansları aradınız ve şimdi ona teklif götürmeye hazırsınız. Sözleşmeyi tamamlamadan önce sadece bir adım kaldı, şimdi rakamlar hakkında konuşma zamanı.
Fakat çalıştığı yer senin evin olduğunda, sen işteyken sevdiklerinde ilgilenecekken adil bir maaşı neye göre belirleyebilirsin?
Bir bakıcı da işe alsan, ev yardımcısı ya da ev sorumlusu da alsan, her zaman adil bir maaş sağlamak olumlu ve saygılı bir çevre sağlayacaktır. Bu ücret işverenin senin gözündeki ve sevdiklerinin değerini ortaya koyar.

İşte size çalışanınıza adil bir maaş belirlemeniz için yardımcı olacak 6 ipucu.

1. Ne Kadarı Karşılayabileceğini Belirle
Bütçeni hesaplamak için mortgage yada kira ücretine, araç masraflarına, ev faturalarına ve diğer harcamalara bakabilirsin ve sonrasında bu harcamalarla eve giren toplam parayı kıyaslayabilirsin.

2. İş Sorumluluklarını Belirle
Beklentilerini ve önemli durumları işveren sözleşmesine eklemek önemlidir, bu şekilde iş sorumlulukları ile adil bir maaş ortaya çıkabilir. Eğer bir bakıcı işe alıyorsan, yarı zamanlı mı çalışacak yoksa tam zamanlı mı? Kaç tane çocuğa bakacak? Çocuk bakmadan başka ev işleri gibi yan işlerden sorumlu olacak mı? Tüm bunlar ve diğer değişkenler hesaplanarak ücret belirlenmeli ve sözleşmeye koyulmalıdır. Ne zaman ki sorumluluklar değişti, mesela ikinci bir bebek katıldı aileye, o zaman sorumluluklarla birlikte ücret ve doğal olarak sözleşme de değişmelidir.

3. Yaşam Masrafların Hesaba Kat
Bir çalışanı işe alıp ona adil ödeme yapmayı kabul ettiğinde, onun ihtiyaçlarını ve ailesine desteğini de göz önünde bulundurmalısın. Yani adil bir maaşı belirlemek için yaşadığın bölgedeki yaşam masraflarını ele alabilirsin.

4. Zamları ve Fazla Mesaileri Unutma
Ev çalışanların genelde profesyonellerdir, sen de buna uygun şekilde davran. Bunun bir kısmı maaş zamları ve fazla mesai ücretleridir ki bu profesyonel çalışanların gayet mantıklı beklentilerindendir. Çalışanın haftada 40 saatten fazla çalışması için bir fazla mesai ücreti belirle. Bir ücret politikası belirledikten sonra zamları da unutma, özellikle de bakıcının sorumlulukları arttığında ya da yeni sertifikalar edindiğinde. Son olarak, en azından yıllık yaşam masrafları oranına göre bir zam belirlemelisin.

5. Ücretli İzin Sağla
Çoğumuz işverenlerimizden hastalık ve tatil günleri isteriz, bu yüzden neden senin ev çalışanın da istemesin? Yasal olarak bir zorunluluk olmasa da, çalışana tatil, hastalık ya da aile ziyareti günleri için ücretli izin vermeyi unutma, hatta belki onunla gidip ailesine destek de verebilirsin.

6. Ulaşım Zamanını Dahil Et
Eğer çalışanın haftada çok az bir süre çalışıyorsa, onun ulaşım zamanını da dahil etmek uygun olabilir. Ev yardımcıları genelde birkaç eve birden gitmeleri gerektiğinden yolda fazlasıyla zaman harcamaktadırlar.

Unutma ki, çalışanına adil bir ücret vermeyi kabul ettiğinde, o da evini elinden geldiğince güzel yapmaya ya da bakacağı kişilere daha özenle bakacaktır. Ve eğer adil ödeme bütçeni birazcık sıktıysa, bunu evine bir yatırım olarak düşünebilirsin.

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...


Beğenebileceğiniz makaleler:

BAKICI MAAŞLARINI BELİRLEYEN 9 ETKEN

Çocuk bakıcınız için uygun maaş oranını belirlemeye mi çalışıyorsunuz? İşte çocuk bakıcısının maaş oranını hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken etkenler. 

BİR ÇOCUK BAKICISININ SAHİP OLMASI GEREKEN 10 NİTELİK

Bir çocuk bakıcısının sahip olması gereken 10 niteliği derledik. Çocuk bakıcısı çalışanı olarak, çocuk bakıcılığı iş başvurularına yardımcı olacak bu soruları sorun. 

YAŞLI BAKIMINI ÜSTLENEN HER BAKICIDA OLMASI GEREKEN 5 ÖZELLİK

Her yaşlı bakımını üstlenen bakıcının sahip olması gereken beş özellik nelerdir? 

HASTA BAKICILARIN ASLA YAPMAMASI GEREKEN 6 ŞEY

Bir yetişkin veya yaşlı için uzman bakım temin etmek fazlasıyla zordur. Fakat aynı zamanda da oldukça tatmin edicidir. Bakıcı olmak başka birisinin hayatındaki en büyük etkiye sahip olmak demektir ve onun ailesine de destek olmaktır. Bu fırsat aynı zamanda sorumluluk da getirmektedir. 

BAKICILARIN STRESLE BAŞ EDEBİLMELERİ İÇİN 5 TÜYO

Bu günlerden birini mi yaşıyorsunuz? Yorgunluk ve stresin en iyi ilacı kendinize iyi davranmaktır.
Bu tüyoları deneyin: Gün içinde kendinizi daha iyi hissetmeniz için 10 dakikanızı ayırın. 

İDEAL BAKICI NASIL BULUNUR?

Çocuğunuza bakacak başka birine güvenmek yeteri kadar zordur ve uygun adayı bulmak işi daha da zorlaştırır. İşte en uygun çocuk bakıcısını bulmak için yapmanız gerekenler. 

NASIL HARİKA BİR OKUL SONRASI BAKICISI OLUNUR?

Tüm yaştaki çocuklar için en iyi okul sonrası bakıcısı olmak için aşağıdaki 9 ipucunu kaçırma.

DOĞRU ÇOCUK BAKICISI SEÇİMİ İÇİN 5 TÜYO

Bir çocuk bakıcısıyla görüşme vakti geldiğinde, adayları sınırlandırmak ve en doğru olanı bulabilmek ürkütücüdür. Temel nitelikleri belirledikten sonra, basit bir listeyle favorilerinizi sınırlandırabilirsiniz. Ek görevlerden niteliklere kadar tam bir liste oluşturmak biraz zordur fakat bakıcınız ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamalıdır.