Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...

Sizden gelenler...

"Sevgili dostlar, biz bazı dadı adayları belirledik. Onlardan biriyle çalışacağız. Bu sebeple bir müddet sonra profilimizi pasif hale getireceğiz. Herkese ve bu siteyi kuranlara teşekkür ederiz."    13 Nisan 2013
Facebook

NASIL HARİKA BİR OKUL SONRASI BAKICISI OLUNUR?

NASIL HARİKA BİR OKUL SONRASI BAKICISI OLUNUR?

Her sene okulların açılma sezonu ile birlikte çocuklar okullara doğru yol alıyor. Çalıştığınız ailenin gözünde en iyi okul sonrası bakıcısı olacağınıza odaklanman önemlidir. Peki bu yıl nasıl harika bir okul sonrası bakıcısı olabilirsin? Önümüzde dönem okul yılı için kendini hazırla ve kendine bir sistem kur ki tüm aile üyelerini etkileyebilesin.


Tüm yaştaki çocuklar için en iyi okul sonrası bakıcısı olmak için aşağıdaki 9 ipucunu kaçırma.

1. Okul Sonrası Programı Hazırla
Aile ile çocuklarının öğleden sonraları için ne çeşit bir program istediklerini konuş. Okuldan sonra hemen ödevlere mi başlamalı, yoksa arada yarım saat ya da bir saat ara mı verilmeli? Olası ajandalar hakkında işvereninle konuş ve özelliklerine karar verin.
Ondan sonra, her öğleden sonra çocuklara gün boyunca neler yaptıklarını sor. Eğer buna daha önce hazırlanmışlarsa kaba ve tedirgin olmayacaklardır. Öğleden sonrayı küçük zaman dilimlerine ayırırsan bu şekilde onlara zorlayıcı gelmeyecektir.
Eğer onlar hali hazırda sahip değilse, aile ile birlikte bir aile takvimi geliştir. Bu herkesi program dahilinde tutmak için çok iyi bir yöntemdir. Bunların haricinde ders dışı faaliyetler ve küçük oyunlar ekleyebilirsin. Ücretsiz online olan Google Takvim uygulamasını oluştur, böylece hareket halindeyken bile gelişmelerden haberdar olabilirsin.

2. Temel Kurallar Çiz
Evin kuralları anne baba uzakta ve sorumluluk sende olduğu için değişmemeli. Çocukların bağlı olduğu kuralların ve yönergelerin neler olduğunu öğren. Ailelerden çocuklarla birlikte oturmalarını ve kuralları tekrardan gözden geçirmelerini iste. Neye izin var ve neye izin yok? Hangi kurallar birazcık esnetilebilir? Eğer bir kural çiğnenirse ne olur? Bu şekilde yüz yüze bir konuşma çocukların itiraz etme olasılıklarını oldukça düşürecektir.

3. Öğretmenlerle Birlikte Kontrol Et
Öğretmenleri ile çocuklar hakkında kısa bir gün raporu almak için inisiyatif iste. Çocukların okulda neler yaptığını öğrenmek önemlidir (özellikle de küçüklerse) ve bu çalıştıkları için ailelere zordur. Öğretmene hangi zamanın konuşmak için en iyi zaman olduğunu sor. Sınıfa mı çıkman gerekli, yoksa kapıda mı beklemen? Kısa tut.
Sonrasında ister bunları bir yere yazıp ebeveynleri bilgilendir, istersen de eve geldiklerinde onlarla konuş (Herkes için hangisi uygunsa). Aileler çocuklarıyla bu şekilde fazladan ilgilendiğin için memnun olacaklardır.

4. Günlerinin Nasıl Geçtiğini Sor
Çocuklar okuldan geldiklerinde onlara gün içerisinde neler yaptıklarını, nerelere gittiklerini sor. Bu, onlarla ilgilendiğini ve onlarla konuşmaktan zevk aldığını gösterir. Çünkü bu vakitler, çocukların zekalarının hala yeni ve tertemiz olduğu zamanlardır. Gün içerisinde bir sorun yaşadılarsa ya da gerçekten ilginç bir şey olduysa bunun hakkında konuşmalarını sağla. Sonra da aileleri ile paylaş.

5. Sağlıklı Yemek ve Atıştırmalıklar Hazırla
Çocuklar okuldan geldiklerinde genelde açtırlar. Ailelerine okuldan sonra hangi atıştırmalıkların izinli olduğunu sor. İyi bir yeme alışkanlığı her yaştaki çocuklar için temel öğelerden biridir, dolayısı ile onları doğru bir şekilde eğit.
Dondurulmuş ve hazır şekerli atıştırmalıkların hazırlanması kolaydır fakat çocukların yorgun düşmelerine sebep olur. Çocuklara ödev zamanları gelene kadar zihin açıcı sağlıklı atıştırmalıklar hazırla. Ailelerin sana, çocuklara vermen için atıştırmalıklar vermelerini öner. Örneğin, birkaç dilim meyve ya da birkaç yerfıstığı ezmeli kereviz.

6. Canlı Ol
Tüm gün sınıfta oturduktan sonra çocukların enerjilerini harcamaya ve temiz hava almaya ihtiyaçları var. Bir saat ya da biraz daha fazla bir süre için dışarıda fiziksel bir faaliyet planla. Komşu çocuklarını topla ve arka bahçede saklambaç oynat ya da çocuklarla kısaca voleybol oynayabilirsin.

7. TV Zamanını Dahil Et
Uzun zaman televizyonun, telefonun ya da tabletin başında oturmak hiçbir zaman iyi değildir, fakat ev ödevleri sonrası çocukları sevdikleri bir çizgi film için 30 dakikalık bir TV seyri ile ödüllendirebilirsin. Günlük programın içinde elektronik zamanı da olsun ama bağımlılıktan ve zararlarından korumak için bunu asgari düzeyde tutmalısın. Ve asla “bir bölüm daha” yakarışlarına aldanma!

8. Ev Ödevleri İçin Yer Hazırla
Çocuklar okuldan döndüklerinde, onlara dikkatlerinin dağılmayacağı bir ortam hazırlamak önemlidir. Eğer ebeveynleri hali hazırda bir yer oluşturmamış ise, oluşturmalarını tavsiye et. Düzenli bir çalışma masasında, kalemler, keçeli kalemler, cetveller ve daha fazlası bulunmalıdır ki ödevlerini kolayca bitirsinler. Çocuklar ödevlerini bitirdiğinde, çalışma ortamlarını topladıklarından emin ol.

9. Ev Ödevlerine Yardım Et
Bakıcılar için, ödev yapımı boyunca orada kalıp yardım etmeyi genelde cezp edici bulmaktadır. Fakat çocuklar kendi ödevlerini kendileri yapmalıdırlar. Müdahaleni asgari düzeyde tut (tabi karışık bir ödevleri yoksa veya sınavlara hazırlanmıyorlarsa).

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...

Türkiye'nin Bakıcı Platformu


Beğenebileceğiniz makaleler:

İDEAL BAKICI NASIL BULUNUR?

Çocuğunuza bakacak başka birine güvenmek yeteri kadar zordur ve uygun adayı bulmak işi daha da zorlaştırır. İşte en uygun çocuk bakıcısını bulmak için yapmanız gerekenler. 

YAŞLI BAKIMINI ÜSTLENEN HER BAKICIDA OLMASI GEREKEN 5 ÖZELLİK

Her yaşlı bakımını üstlenen bakıcının sahip olması gereken beş özellik nelerdir? 

YATILI BAKICI ARAYANLAR İÇİN 12 ÖNERİ

Çocuklarınıza bakması için doğru bakıcıyı bulmak hiç de kolay bir iş değildir. Çocuklarınızı istediğiniz şekilde bakıp yetiştirecek birini tutmanız gerek. Fakat bu iş hem evinizde kalacak hem çocuklarınıza bakacak yatılı bir bakıcı aradığınızda biraz daha karmaşık bir hal alabilir. 

HARİKA BİR BAKICI OLDUĞUNUZUN 10 İŞARETİ

Harika bir bakıcı olduğunu nasıl anlarsın? Bu belirtileri bir kontrol et...