Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...

Sizden gelenler...

"Çok tatlı bir bebek, çok iyi bir aile buldum, siteye çok teşekkür ederim"    1 Ağustos 2013
Facebook

BAKICILARIN İŞİ BIRAKMASININ 8 SEBEBİ

BAKICILARIN İŞİ BIRAKMASININ 8 SEBEBİ

Bakıcılar neden istifa eder? Ebeveynler ve bakıcılar bu durumdan nasıl kaçınabilir?

Zıtlaşmalar her işte kaçınılmazdır ama bir bakıcı olmak bunu zirveye çıkartır. Ve bazen de aileler ve bakıcıları yollarını ayırırlar.

Fakat ayrılmak hiç kolay olmaz.

Yaşadığımız en zorlu deneyim bir bakıcı olarak aileden ayrılmaktır. Çocuğa bakmak, sevmek ve onu büyütmek için yıllar harcayınca, o çocuğa çok seviyorsun.

Aileler ve bakıcıların fikirlerine dayanarak bu durumdan nasıl kaçınacağınıza dair işte birkaç ipucu:

1. İşgücü ve Saati Talebi

Çok fazla saat, yetersiz ödeme (hem de takdir edilmeme). Bir çok bakıcılık işinde ebeveynler ciddi bir şekilde senin zamanından çıkar sağlıyor.

Ebeveyn sık sık haber vermeden ya da sormadan eve geç gelip, bakıcının saatleri dışında ona iş yüklüyorsa, bakıcı işi tarafından kısıtlandığını düşünecektir. Ya da daha kötüsü, özelinin değersiz görüldüğünü düşünecektir.

Ebeveynler bakıcının mesai sürelerine saygı göstermelidirler. Eğer ona daha erken veya daha geç ihtiyaçları varsa önceden söylemelidirler.

Bir bakıcı sözleşmesi hazırlayın. Bu sözleşmede saatleri, sorumlulukları ve ödeme bilgisini paylaşın, böylece sadece 1 sayfalık belge iki taraf için de neyin ne olduğunu gösterecektir.

2. Yükümlülükleri Değiştirme

“Bir ailenin yanına bakıcı olarak girmiştim, lakin daha sonra bu ev yardımcısı/bakıcı haline dönüştü. Hem 7 odalı evi temizlemek hem de evdeki herkesle ilgilenmek zorundaydım.”

“Bir çocuğa sahip çıkmak harika bir şeydir. Fakat eğer ev sahibinin temizlik, çamaşır ve yemek yapma gibi sorumluluklarını da üstlenince yorucu da olabiliyor.”

Görevler (ve tercih edilen yapılma şekilleri) her şeyden önce belirtilmelidir. “İlk başta bir bakıcı olarak önceliğimin sadece çocuklar olduğunu belirtirim.” “Yine de, çocuklara yardım etmek için çamaşır, temizlik ve yemek yapmada yardımcı oluyorum.”

Görevlerde bir değişiklik ya da ek görevler ortaya çıkarsa, ebeveynler öncelikle bakıcıya danışmalıdırlar. Ve tabi ki fazladan ödemelidirler.

3. Maaş Sorunları

“Aileler her zaman bu işin bizim geçim kaynağımız olduğunu anlayamıyorlar. Biz de vergi ödüyoruz ve sigorta yapıyoruz, aynı onlar gibi. Hatta çoğu zaman bu onların hayatını daha kolay kılıyor.”

İnsanları birbirinden ayıran en yaygın sorun maaş konusundaki anlaşmazlıktır. Bakıcılar yaptıkları için adil bir şekilde ücret almak istiyorlar fakat aileler adil olan ücreti fark edemiyorlar, fazladan işler için fazla mesai ödemeli ya da ücrete zam yapılmalıdır.

Maalesef bir çok işveren bakıcı ilişkisi pek de uygun gitmiyor. 4 yıldır Bakıcı olarak çalışan ve ilişkilerinde ücret sıkıntısı olan bir kişi şöyle diyor; “Herhangi bir sözleşme olmadan ve sıfır çıkar ile haftada 40 saatten fazla çalışıyordum. Genellikle sadece bir hafta için söylüyorlardı, sonra tatilsiz çalışmaya başladım onca zaman, hem de hiçbir ödeme almadan!”

Tekrardan, her zaman sözleşmede her şeyin yazdığından emin olun. “Bir işe iş anlaşması olmaksızın başlamak genelde mutsuz sonlara neden olur ve iş anlaşması sizin ne kadar ücret alacağınızı ve sorumluluklarınızı belirler. ”

4. İçeride Sıkılma ve Memleket Özlemi

Her gün uzun saatler başka birisinin evinde tıkılıp kalmak ve yetişkinliğe dair hiçbir şey yapmamak, işte sıkıntıdan patlama reçetesi. “Çocukları hiçbir yere götürmeye izni olmayan bakıcılarla çalıştım”. Bakıcılar bazen çocuklarla ilgilenmek için 40-50 saat sosyal hayattan uzakta kalmak zorunda kalmaktadırlar. Çok az sosyal hayatımız var.”

Ve eğer bir bakıcı ile yaşıyorsanız, işte bu çok daha kötü. “Çalıştığın yer aynı zamanda yaşadığın yer olunca, dışarı çıkıp farklı bir şeyler yapmadıkça mesai dışında olduğunuzu anlamıyorsunuz.”

Aileler, çocukları bölgedeki parka, hayvanat bahçesine, müzeye, oyun alanına ya da oyun gruplarına götürme gibi Bakıcının da sosyal çevre edinerek deneyim kazanmasını sağlayacak şeyler için destekleyici olmalıdır. Ya da bakıcılar bu gezinti fikirlerini ailelerle paylaşmalı ve çocuklar için de sosyalleşme deneyimi olarak görmelerini sağlamalıdır.

Ailelerin güvenini kazanmak için, ilk günden itibaren güvenirliklerini belirtmelidir. Bu ailelerin, dışarı çıkmak ya da diğer şeyler için çok daha esnek davranmalarına sebep olacaktır, ve bakıcının eve kapanmasına engel olacaktır.

5. Özel Yaşamda Değişiklik

“Harika bir işte çalışıyordum, fakat en iyi arkadaşımla arabayı beraber kullanıyorduk. Arkadaşım başka bir işe girdi ki, programlarımız birbirine zıttı, bu sebeple ulaşım sağlayamayacağımdan işi bırakmak zorunda kaldım.”

Nişanlanma, evlilik, okula geri dönme, ulaşım aracını kaybetme yada ortaya çıkan bir hastalık gibi hayatı değiştiren kişisel durumlar bazen bakıcıların taşınmalarına ve işten çıkmalarına sebep olmaktadır.

6. Farklı Çocuk Bakımı Felsefeleri

“Çocuk yetiştirme felsefesi konusunda anlaşmazlığa düştüğüm aileye bazı tavsiyelerde bulundum (bu önerimi reddettiler ve ben sadece bebeğin güvenliğini düşünüyordum).”

Tüm ebeveynler bakıcıların çocuklarını kendi inandıkları şekillerde yetiştirmelerini isterler. Ama aynı zamanda bir bakıcı işe almak, onun becerilerine ve bilgisine güvenerek küçük kararlar almasına izin vermektir.

7. Takdir Edilmeyen Emek

“Sayısız kadar kez benden faydalanıldı. Artı, bunların hiçbiri ödenmedi. Fazlasıyla değer verilmiyor hissediyordum. Bu işe 3 yıldan fazla süre katlandım, çünkü bebekleri çok seviyordum.”

Belki ücreti ödeniyor ama çocuklarla ilgilenmek kalp, bağlılık ve bazen taviz vermekle olur. Aileler bakıcılar günü gibi zamanlarda onların emeklerini gördüklerini göstermelidirler.

“Aileler ne kadar meşgul olurlarsa olsunlar, her zaman teşekkür etmeye vakit vardır. Teşekkür etmek bazen rezil olmuş bir günü tersine çevirebilir!”

8. İletişimsizlik

“Çocuğu okuldan alıp istediği yere götürme işi yapıyordum. Birçok kez çocuk hastalandığından ötürü okula gitmek zorunda kaldım (ebeveynleri ne benimle irtibat kurdu, ne de çağrılarıma cevap verdiler.”

Bir Bakıcı ve aileler, ortak bir amaç olan çocuğu başarılı bir şekilde büyütme sebebiyle bir araya gelmektedirler. Anlaşılır ve sürekli iletişim olmadan hayal kırıklıkları ve dargınlıkların oluşması muhtemeldir.

“Eğer iyi bir iletişim ve karşılıklı saygı yoksa, işin uzun sürmesi pek olası değildir. Söyle. İşverenin senin aklını okuyamaz.”

Günlük olarak ikişer dakikalık toplantı yapın ve gün boyunca neler olduğunu sorun. Ve her hafta veya iki haftada bir uzun bir toplantı yaparak oluşmakta olan sorunlar ve sorunların nasıl çözülebileceği konusunda tartışın.

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...


Beğenebileceğiniz makaleler:

ÇOCUKLAR OKULDAYKEN ÇOCUK BAKICINIZI EVDE TUTMALI MISINIZ?

Siz ve çocuklarınız çocuk bakıcınızı seviyorsunuz. Çocuklarınızın küçüklüğünden beri sizinle, onsuz bir hayat düşünemiyorsunuz.

Fakat çocuklarını ilkokula başlayınca ya da okul çağına gelince, planlar değişti. Artık tam zamanlı bir çocuk bakıcısı eskisi gibi pratik değil. Yine de, çocuklarınız evdeyken ve siz onlarla olamadığınızda hala onun yardımına ihtiyacını var.
 
Sizin, aileniz ve çocuk bakıcınız için en iyi olana nasıl karar verirsiniz?

YATILI BAKICI ARAYANLAR İÇİN 12 ÖNERİ

Çocuklarınıza bakması için doğru bakıcıyı bulmak hiç de kolay bir iş değildir. Çocuklarınızı istediğiniz şekilde bakıp yetiştirecek birini tutmanız gerek. Fakat bu iş hem evinizde kalacak hem çocuklarınıza bakacak yatılı bir bakıcı aradığınızda biraz daha karmaşık bir hal alabilir. 

BİR ÇOCUK BAKICISIYLA DENEME SÜRECİNİ NASIL AYARLARSINIZ?

Yeni bir çocuk bakıcısıyla deneme sürecini kolay geçirmek için 10 adım. 

HARİKA BİR BAKICI OLDUĞUNUZUN 10 İŞARETİ

Harika bir bakıcı olduğunu nasıl anlarsın? Bu belirtileri bir kontrol et...