Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...

Sizden gelenler...

"Ben bu siteye yaklaşık iki sene önce üye oldum. İş ilanı verdikten yaklaşık dört ay sonra iş buldum 15 aydirda çocuk bakımı yapıyorum. Arkadaşlara tavsiye gorusmeye gittiklerinde ne yapıp ne yapamayacakları açık ve net konuşsunlar. Ailenin isteklerini ve kendi isteklerini beraber karşılıklı konuşup halletsinler. Sonradan ben bunu yapamam edemem demeyin baştan herşeyi konusun."    28 Haziran 2016
Facebook

HASTA BAKICILARIN ASLA YAPMAMASI GEREKEN 6 ŞEY

HASTA BAKICILARIN ASLA YAPMAMASI GEREKEN 6 ŞEY

Bir yetişkin veya yaşlı için uzman bakım temin etmek fazlasıyla zordur. Fakat aynı zamanda da oldukça tatmin edicidir. Bakıcı olmak başka birisinin hayatındaki en büyük etkiye sahip olmak demektir ve onun ailesine de destek olmaktır. Bu fırsat aynı zamanda sorumluluk da getirmektedir. 

Bakıcının birisine yardım ederken yapması gereken çok fazla şey var, bu yüzden yapmaması gerekenler çoğu zaman gözden kaçmaktadır.
Şanslısınız ki size iş yaparken kaçınmanız gereken 7 şeyi burada derledik.

1. Çalmayın
Bu kulağa biraz garip gelebilir ama, bir sosyal hizmet çalışanın dediğine göre bu çoğu yaşlı tarafından “büyük korku” olarak görülüyor.

2. Telefonda Zaman Geçirmeyin
Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle cep telefonları bizim için acil bir ihtiyaç ve sosyal bağlantılar için kaçınılmaz bir araç haline geldi. Eğer müşterinle berabersen, halihazırda ve dikkatli ol. Bakıcılar dikkatlerinin tümünü müşterilerine vermelidir.

3. Sözleşme Olmadan Ek Hizmet Önermeyin
Müşterine elinden geldiğince yardım etmek istemen oldukça doğaldır. Fakat saatlerini ve ücretini belirten yasal, etik ve açık bir sözleşme olmazsa işler çıkmaza girebilir. Mutlaka tüm maddeleri bir kağıda yazın.

4. Müşterinin Günlük Düzenini Asla Bozmayın
Asla kimsenin kendi bakım kararlarını sorgulama... Ne giymek istedikleri, ne yemek istedikleri, hangi faaliyetlere katılacakları size liste haline getirilmelidir.
Onlara basit seçimler sunulmalıdır (çok seçenekli tercihlerle boğmayın fakat her zaman seçim hakkı tanıyın). Asla aceleye getirmeyin (onlara sorularınıza cevap vermeleri, karar almaları ve söylenen şeyleri uygulamaları için yeterli zaman tanıyın).
Müşterileri asla bir şey yapmaya zorlamayın, tabii ölüm kalım meselesi değil ise ya da güvenliğini tehlikeye sokmuyorsa. Eğer müşteri istenilen şeyi reddediyorsa, bu karara saygı gösterin. Farklı bir yaklaşımla tekrar deneyebilirsiniz, çalışma arkadaşınızla deneyin ve üstünüzle konuyu konuşun.

5. Onları Utandırmayın
Bazen rahatsız olabileceğin bir şey sizden istenebilir. Fakat kahkaha atmayın veya şaşkın surat ifadesi takınmayın. Bu müşterinizi utandırabilir!
İnsanlar en özel sorunlarını gidermek için bakıcı işe alıyırlar. Ne olursa olsun yüz ifadelerinizi ve vücut hareketlerinizi saygı çerçevesi içinde tutun!

6. İnatçı Olmayın
Müşterinize öğrenmeye istekli olduğunuzu gösterin. Bu müşteriniz ve onun ailesi ile , yanlışları tekrarlamamak için devamlı ve düzgün iletişimi de kapsamaktadır.
Müşterinizi tanımanız ve iyi bir ilişki geliştirebilmeniz zaman içinde olacak şeylerdir diyor. Sabırlı olun (müşterinize ve kendinize karşı).

7. Kendi Sınırlarınızı Çiğnemeyin
Müşterinizin sizden beklediği şeyler nasıl önemliyse, aynı zamanda sizin kendinizden beklentiniz de o kadar önemlidir. Ne yapıp yapamayacağınızı bilmek sizin daha iyi hizmet vermeniz demektir.Bir yetişkin veya yaşlı için uzman bakım temin etmenin fazlasıyla zor olduğunu unutmayın. Her zaman saygılı ve hassas olmanız gerekmektedir, çünkü müşterinize yardım ederken aynı zamanda onun en özel anlarında yanında oluyorsunuz ve her şeyi paylaşıyorsunuz.

Bakıcılık kariyeri merhamet ve empati gerektirmektedir. Olumsuzluktan kaçının. Huzur kaynağı olun, bir yük değil. Bakıcılar müşterinin sağlığına odaklanmalıdır, fakat tabi bu fiziksel sağlıktan çok daha ötedir. Aynı zamanda duygusal ve davranışsal sağlık da bunu bir parçasıdır.

 

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...

Türkiye'nin Bakıcı Platformu


Beğenebileceğiniz makaleler:

BAKICILAR İLE GÜVENLİK HAKKINDA KONUŞMAK İÇİN 6 İPUCU

İşe aldığınız bakıcı ile öncelikle güvenlik hakkında dürüst ve açık bir konuşma yapmanız gerekiyor. Sizin güvenliğe önem verdiğinizi ve bunun onun işinin bir parçası olduğunu bildiğinizi gösterin. Bakıcınız ile güvenlik hakkında nasıl konuşacağınıza dair tavsiyelerine bakalım...

YATILI BAKICI ARAYANLAR İÇİN 12 ÖNERİ

Çocuklarınıza bakması için doğru bakıcıyı bulmak hiç de kolay bir iş değildir. Çocuklarınızı istediğiniz şekilde bakıp yetiştirecek birini tutmanız gerek. Fakat bu iş hem evinizde kalacak hem çocuklarınıza bakacak yatılı bir bakıcı aradığınızda biraz daha karmaşık bir hal alabilir. 

BAKICINIZA SÖYLEMEMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

Teyzesizsiniz.com’daki bebek bakıcılarına, işverenlerinden duydukları ve onları üzen şeyleri sorduk ve sizler için derledik. Aşağıda bu cevaplardan en popüler beş tanesini görebilirsiniz.

NASIL HARİKA BİR OKUL SONRASI BAKICISI OLUNUR?

Tüm yaştaki çocuklar için en iyi okul sonrası bakıcısı olmak için aşağıdaki 9 ipucunu kaçırma.

DİJİTAL BAKICI

Çocuğunuzun teknolojiyle geçirdiği zamanı kısıtlıyor musunuz? Yeni dönem dijital çocuk bakıcıları hakkında yazıyoruz.