Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...

Sizden gelenler...

"Arkadaşlar aradığım işimi buldum Allah herkezin yardımcısı olsun..."    29 Nisan 2015
Facebook

BAKICINIZA SÖYLEMEMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

BAKICINIZA SÖYLEMEMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

Bir bakıcıyı işe de alsan, ailenin bir parçası olarak da hissetsen, onun duygularını ve dolayısı ile ilişkinizi etkileyecek bazı şeyleri bilmiyor olabilirsin.

Teyzesizsiniz.com’daki bebek bakıcılarına, işverenlerinden duydukları ve onları üzen şeyleri sorduk ve sizler için derledik. Aşağıda bu cevaplardan en popüler beş tanesini görebilirsiniz.

1. “Üzgünüm Geciktim”

“Zamanlama konusunda düzenli değil ve beni sürekli ileri zaman erteliyor, bunun sonucunda ise fazladan kalmam gerekiyor.”

Çözüm: Herkes arada sırada geç kalabilir, ama bu alışkanlık haline gelmemelidir. Bakıcının akşam için ihtiyaçlarını öğren, bu şekilde onun da zamanına saygılı ol: dersleri var mı, ikinci bir işi var mı ya da ailesel zorunlulukları mevcut mu? Bakıcıya ne zaman esnek olup ne zaman olamayacağı sorulmalıdır. Fazladan çalışmayı nasıl telafi edeceğini konuşmalısınız: daha çok para mı yoksa daha fazla izin mi?

2. “Ücretini Sonraki Sefer Verebilir miyim?

“Ebeveynlerin işverenleri haftanın sonunda maaş çekini unutunca resmen dağılıyorlar. Aynı şey benim için de geçerli. Eğer hizmet veriyorsam, çalışmamın karşılığını da beklerim.”

Çözüm: Bakıcınız her ne kadar kendini aileden biri gibi görüyorsa da, bu onun mesleği ve kazanç kapısı (zamanında ücretini almayı hakediyor). Kendinizi dadınızın maaş bordrosu departmanının yerine koyun; işiniz her şeyin yolunda gitmesini sağlamak olacaktır. Bakıcınızla ne zaman ücretini ödeyeceğiniz konusunda anlaşın ve buna bağlı kalın.

3. “Bulaşıkları Halledebilir misin?”

“Evi ve mutfağı dağınık bir şekilde bırakıyor, benden hepsini temizlememi istiyor.”

Çözüm: Bakıcınız çocukların ve onların odasının düzeninden ve temizliğinden sorumludur. Ev işleri onun görev ve sorumluluklarının içine katılmış olmadığı taktirde öteki işler onun sorumluluğunda değildir. Eğer fazladan yardıma ihtiyacınız varsa ev işlerine yardımcı işe alın yada çocukların zamanını etkilemeyecek başka bir çözüm bulun. Eğer küçük çocuklarınız var ise onlar kestirirken etrafı biraz toparlayabilir, fakat bunun her iki tarafından anladığından emin olun ve sözleşmeye yazın.

4. “Bugün Şunu Yapmalısın…”

“Hava güzel, kızımı 1 ile 2 arası dışarı çıkar, sonra 1-2:30 arası video izlesin..”

Çözüm: Tamam belki çocuğunun hayatını kontrol etmek istiyorsun ama bu aynı zamanda bakıcının işi yapmasını engelliyor da olabilir. Ona öncelik verdiğin hususları söyle, fakat yine de kendi kararlarını vermesi için ona güven. Eğer ayrıldığında kaygı duyuyorsan gün içinde sana haber vermesini isteyebilirsin.

5. “Sana Gerçekten Çok İyi Davranıyoruz”

“Yaptığım şeyler için takdir eksikliği. Anlaşıldığından çok daha fazla ev işi yapıyorum ve bunun üstüne saatlerimi artırıyorlar ve bunu onlara söylemeye çalıştığımda, şöyle diyorlar “ee, biz sana iyi davranıyoruz.” Fakat unuttukları şey şu ki ben de onlara iyi davranıyorum…”

Çözüm: Bir çok bakıcının ortak bir ağızdan söylediği tek bir şikayet var: farkındalık eksikliği. Bakıcının işine taşıdığı yetenekleri, çocuğa ilgisi ve iyi geçinmelerinin değerini biliyor musunuz? Evet ona bunun ücretini ödüyorsunuz ama bakıcınız isimsiz, cisimsiz bir çalışandan çok daha öte. Kendisinin iyi iş çıkardığını ona gösterin ve sıkı çalışmasından dolayı takdir edin.

Eğer bakıcınızla harika bir ilişki kurmak istiyorsanız iletişim kurmanız gerekmektedir. Haftalık toplanmalar ayarlayın ve onu nelerin iyi gittiğini, nelerin gelişmesi gerektiğini söylemesi hususunda destekleyin. Şunu da hatırlayın, hiçbir ilişki mükemmel değildir. Fakat ne kadar iletilişim kurarsanız ve birlikte çalışırsanız herkes o kadar mutlu olur...

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...

Türkiye'nin Bakıcı Platformu


Beğenebileceğiniz makaleler:

ÇOCUK BAKICILARI İÇİN 5 DİSİPLİN TEKNİĞİ

Bir çocuk bakıcısı pozitif disiplin teknikleriyle çocuğun davranışlarını nasıl etkiler?

İDEAL BAKICI NASIL BULUNUR?

Çocuğunuza bakacak başka birine güvenmek yeteri kadar zordur ve uygun adayı bulmak işi daha da zorlaştırır. İşte en uygun çocuk bakıcısını bulmak için yapmanız gerekenler. 

YENİ BİR ÇOCUK BAKICISI TUTARKEN 5 GÜVENLİK ÖNLEMİ

Yeni bir çocuk bakıcısı tutarken, aileniz için adaylar arasından en iyi seçimi yaptığınızı anlamanıza yardımcı olacak bu beş güvenlik önlemini kullanın.

BİR ÇOCUK BAKICISI OLARAK İSTİFA ETMEK İÇİN 7 ADIM

Bir işten istifa etmek hiç kolay değildir ve çocuk bakıcısı işinden istifa etmek biraz daha zordur, işte bir çocuk bakıcısı olarak işten ayrılmak için 7 adım. 

BAKICILARIN İŞİ BIRAKMASININ 8 SEBEBİ

Bakıcılar neden istifa eder? Ebeveynler ve bakıcılar bu durumdan nasıl kaçınabilir?

Zıtlaşmalar her işte kaçınılmazdır ama bir bakıcı olmak bunu zirveye çıkartır. Ve bazen de aileler ve bakıcıları yollarını ayırırlar.

Fakat ayrılmak hiç kolay olmaz...

SEYAHAT BAKICISI İŞİ BULMAK İÇİN 4 ÖNERİ

Yaz süresince iş mi arıyorsunuz? Yeni yerlerde çalışma fikri size cazip geliyorsa, tatilde çocuk bakıcılığı işi aramayı neden düşünmüyorsunuz? 
Yaz dönemi için çocuk bakıcılığı işi mi arıyorsunuz? Eğer yeni yerlerde çalışma fikri size cazip geliyorsa, tatilde çocuk bakıcılığı işini neden düşünmüyorsunuz? Fakat çantanızı toplamadan önce, sizin için neyin doğru olduğuna karar vermenize ve nasıl en iyi tatilde çocuk bakıcılığı işi bulacağınıza yardımcı olacak bazı önerilerimiz var. 

BİR ÇOCUK BAKICISIYLA DENEME SÜRECİNİ NASIL AYARLARSINIZ?

Yeni bir çocuk bakıcısıyla deneme sürecini kolay geçirmek için 10 adım. 

BAKICI MI KREŞ Mİ?

İşe gittikten sonra çocuklarınıza kimin bakacağına karar vermenize yardımcı olması için bu listeyi kullanabilirsiniz. 

DOĞRU ÇOCUK BAKICISI SEÇİMİ İÇİN 5 TÜYO

Bir çocuk bakıcısıyla görüşme vakti geldiğinde, adayları sınırlandırmak ve en doğru olanı bulabilmek ürkütücüdür. Temel nitelikleri belirledikten sonra, basit bir listeyle favorilerinizi sınırlandırabilirsiniz. Ek görevlerden niteliklere kadar tam bir liste oluşturmak biraz zordur fakat bakıcınız ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamalıdır.