Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Teyzesizsiniz Destek Ekibi

Son giriş: - Çevrimiçi -
Teyzesizsiniz Destek Ekibi
Teyzesizsiniz, platform aracılığı ile yazılım alt yapısını sağlar ve kişilerin birbirlerini bulmasına olanak tanır. Teyzesizsiniz, güvenli bir platform sağlamak haricinde ara buluculuk gibi bir görev üstlenmez, lütfen sitedeki iş veya eleman arayanlarla direkt olarak iletişime geçiniz. Teyzesizsiniz'in faaliyet kategorileri: Bebek / Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası, Özel Ders Öğretmeni, Gölge...

Sizden gelenler...

"TEŞEKKÜR EDERİM ARADIĞIM İŞİ BULDUM #tesekkurlerteyzesizsiniz #darısıisteyenherkese :)"    19 Temmuz 2015
Facebook

BAKICINIZA SÖYLEMEMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

BAKICINIZA SÖYLEMEMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

Bir bakıcıyı işe de alsan, ailenin bir parçası olarak da hissetsen, onun duygularını ve dolayısı ile ilişkinizi etkileyecek bazı şeyleri bilmiyor olabilirsin.

Teyzesizsiniz.com’daki bebek bakıcılarına, işverenlerinden duydukları ve onları üzen şeyleri sorduk ve sizler için derledik. Aşağıda bu cevaplardan en popüler beş tanesini görebilirsiniz.

1. “Üzgünüm Geciktim”

“Zamanlama konusunda düzenli değil ve beni sürekli ileri zaman erteliyor, bunun sonucunda ise fazladan kalmam gerekiyor.”

Çözüm: Herkes arada sırada geç kalabilir, ama bu alışkanlık haline gelmemelidir. Bakıcının akşam için ihtiyaçlarını öğren, bu şekilde onun da zamanına saygılı ol: dersleri var mı, ikinci bir işi var mı ya da ailesel zorunlulukları mevcut mu? Bakıcıya ne zaman esnek olup ne zaman olamayacağı sorulmalıdır. Fazladan çalışmayı nasıl telafi edeceğini konuşmalısınız: daha çok para mı yoksa daha fazla izin mi?

2. “Ücretini Sonraki Sefer Verebilir miyim?

“Ebeveynlerin işverenleri haftanın sonunda maaş çekini unutunca resmen dağılıyorlar. Aynı şey benim için de geçerli. Eğer hizmet veriyorsam, çalışmamın karşılığını da beklerim.”

Çözüm: Bakıcınız her ne kadar kendini aileden biri gibi görüyorsa da, bu onun mesleği ve kazanç kapısı (zamanında ücretini almayı hakediyor). Kendinizi dadınızın maaş bordrosu departmanının yerine koyun; işiniz her şeyin yolunda gitmesini sağlamak olacaktır. Bakıcınızla ne zaman ücretini ödeyeceğiniz konusunda anlaşın ve buna bağlı kalın.

3. “Bulaşıkları Halledebilir misin?”

“Evi ve mutfağı dağınık bir şekilde bırakıyor, benden hepsini temizlememi istiyor.”

Çözüm: Bakıcınız çocukların ve onların odasının düzeninden ve temizliğinden sorumludur. Ev işleri onun görev ve sorumluluklarının içine katılmış olmadığı taktirde öteki işler onun sorumluluğunda değildir. Eğer fazladan yardıma ihtiyacınız varsa ev işlerine yardımcı işe alın yada çocukların zamanını etkilemeyecek başka bir çözüm bulun. Eğer küçük çocuklarınız var ise onlar kestirirken etrafı biraz toparlayabilir, fakat bunun her iki tarafından anladığından emin olun ve sözleşmeye yazın.

4. “Bugün Şunu Yapmalısın…”

“Hava güzel, kızımı 1 ile 2 arası dışarı çıkar, sonra 1-2:30 arası video izlesin..”

Çözüm: Tamam belki çocuğunun hayatını kontrol etmek istiyorsun ama bu aynı zamanda bakıcının işi yapmasını engelliyor da olabilir. Ona öncelik verdiğin hususları söyle, fakat yine de kendi kararlarını vermesi için ona güven. Eğer ayrıldığında kaygı duyuyorsan gün içinde sana haber vermesini isteyebilirsin.

5. “Sana Gerçekten Çok İyi Davranıyoruz”

“Yaptığım şeyler için takdir eksikliği. Anlaşıldığından çok daha fazla ev işi yapıyorum ve bunun üstüne saatlerimi artırıyorlar ve bunu onlara söylemeye çalıştığımda, şöyle diyorlar “ee, biz sana iyi davranıyoruz.” Fakat unuttukları şey şu ki ben de onlara iyi davranıyorum…”

Çözüm: Bir çok bakıcının ortak bir ağızdan söylediği tek bir şikayet var: farkındalık eksikliği. Bakıcının işine taşıdığı yetenekleri, çocuğa ilgisi ve iyi geçinmelerinin değerini biliyor musunuz? Evet ona bunun ücretini ödüyorsunuz ama bakıcınız isimsiz, cisimsiz bir çalışandan çok daha öte. Kendisinin iyi iş çıkardığını ona gösterin ve sıkı çalışmasından dolayı takdir edin.

Eğer bakıcınızla harika bir ilişki kurmak istiyorsanız iletişim kurmanız gerekmektedir. Haftalık toplanmalar ayarlayın ve onu nelerin iyi gittiğini, nelerin gelişmesi gerektiğini söylemesi hususunda destekleyin. Şunu da hatırlayın, hiçbir ilişki mükemmel değildir. Fakat ne kadar iletilişim kurarsanız ve birlikte çalışırsanız herkes o kadar mutlu olur...

Bilgi
Bu konuda senin de fikrini duymak isteriz! Bir yorum bırakmak için hemen Ücretsiz Üye Ol...

Türkiye'nin Bakıcı Sitesi


Beğenebileceğiniz makaleler:

HARİKA BİR BAKICI OLDUĞUNUZUN 10 İŞARETİ

Harika bir bakıcı olduğunu nasıl anlarsın? Bu belirtileri bir kontrol et...

YATILI BAKICI ARAYANLAR İÇİN 12 ÖNERİ

Çocuklarınıza bakması için doğru bakıcıyı bulmak hiç de kolay bir iş değildir. Çocuklarınızı istediğiniz şekilde bakıp yetiştirecek birini tutmanız gerek. Fakat bu iş hem evinizde kalacak hem çocuklarınıza bakacak yatılı bir bakıcı aradığınızda biraz daha karmaşık bir hal alabilir. 

DİJİTAL BAKICI

Çocuğunuzun teknolojiyle geçirdiği zamanı kısıtlıyor musunuz? Yeni dönem dijital çocuk bakıcıları hakkında yazıyoruz.

BAKICILARIN STRESLE BAŞ EDEBİLMELERİ İÇİN 5 TÜYO

Bu günlerden birini mi yaşıyorsunuz? Yorgunluk ve stresin en iyi ilacı kendinize iyi davranmaktır.
Bu tüyoları deneyin: Gün içinde kendinizi daha iyi hissetmeniz için 10 dakikanızı ayırın. 

BİR ÇOCUK BAKICISININ SAHİP OLMASI GEREKEN 10 NİTELİK

Bir çocuk bakıcısının sahip olması gereken 10 niteliği derledik. Çocuk bakıcısı çalışanı olarak, çocuk bakıcılığı iş başvurularına yardımcı olacak bu soruları sorun. 

BİR ÇOCUK BAKICISIYLA NASIL GÖRÜŞME YAPARSINIZ: SORU LİSTESİ

Bir çocuk bakıcısı tuttuğunuzda göz önünde bulundurmanız gereken çok şey vardır. Neyse ki bununla ilgili elimizde birkaç önemli bilgi var!