Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Özel Ders

Yeni Bir Özel Ders Öğretmenine mi İhtiyacınız Var?

Özel Ders

Çocuğunuz özel ders öğretmeniyle çalışmaya başlayınca siz de özel ders döneminin olması gerektiği kadar faydalı olup olmayacağı konusunda endişelenmeye başlıyorsunuz.

Çocuğunuza özel ders eğitim sürecinin nasıl geçtiğini sorun. Öğretmeninize çocuğunuzun ilerleyişini sorun. En sonunda da çocuğunuzun öğretmenine bu süreçte çocuğunuzun çalışmalarında bir değişiklik fark edip etmediğini sorun. Şimdi de yeni bir özel ders öğretmeni tutmaya karar vermek için kendinize aşağıdaki altı soruyu sorun ve yanıtlarınızı değerlendirin.

1. Öğretmen Aramak İçin Motivasyonunuz ve Amacınız Neydi?

Göz önünde bulunduracağınız tek şey ilk kez neden öğretmen tuttuğunuzdur. Aileler birçok farklı nedenden dolayı öğretmen tutarlar ve öğretmenler “Asıl amacını herkes biliyor mu?” sorusunu kendinize sorarak ek bir adım atmanızı öneriyorlar. Durumu değerlendirirken amacınızın şeffaflığı ve bilginiz önemlidir.

2. Öğrenci ve Öğretmen Arasındaki İlişki Nasıl Olmalıdır?

Öğretmen bunların hepsinin güvenli ilgili olduğunu söylüyor. Hatalarıyla birlikte onlara güvenmek için çocuğunuz öğretmeni ile yeteri kadar rahat mı? Çoğunlukla aileler çocuklarının yetersizliğinden dolayı öğretmen tutarlar. Çocuğunuz öğrenme sorunlarından dolayı çalışmak ve bunun hakkında konuşmak için yeter kadar rahat hissediyor mu?

3. Çocuğunuzun Daha Çok Zamana Mı İhtiyacı Var?

Öğretmenler çocuğunuzun zaman konusunda sıkışıp sıkışmadığını kendinize sormanızı öneriyor. Okul uğraşlarından bitkin düştükten sonra öğretmeninin çocuğunuzun öğrenmesi konusunda yeni bir konsept uygulaması için zamana ihtiyacı olacaktır.

4. Aileler ve Öğretmen Arasındaki İlişki Nasıl Olmalıdır?

Çocuğunuzun öğretmeni ile iletişiminiz çok önemli. Çocuğunuzun çalışma için neler yapması gerektiği ve gelişiminin ne durumda olduğu konusunda sizi bilgilendirmeli ve sizinle düzenli olarak iletişim halinde olmalı. Üstelik eğer şuan ki yöntem işe yaramıyorsa planladığı yeni metotlardan haberdar olmalısınız. Bu öğretmeniyle çalışmalarının bir sonucu olarak bireysel öğrenme tarzını daha iyi anlıyor mu? Asıl hedeflerinizi karşılıyor mu? Diye kendinize sorun.

5. Okulla İlişkiniz Nasıl?

Öğretmenler okul/özel ders öğretmeniyle iletişimin önemini göz önünde bulunduruyor. Kendinize şunu sormayı öneriyor: “Çocuğumun özel ders öğretmeni ne söylüyor? Çocuğunuzun gelişimini gözlemleyebiliyor mu? Çocuğunuzun yeni bir öğrenme konseptine ya da farklı bir öğrenme metoduna ihtiyacı olabileceği halde konsept ve materyalleri taşımak için öğretmen ve özel ders öğretmeni arasında sürekli bir koordinasyona gerek vardır.

6. Çocuğunuz Tam Olarak Öğreniyor Mu?

Ailelere en büyük endişeyi veren bu son maddedir. Çocuğunuz mücadele ediyor mu? Bir öğretmenin söylediği gibi “Eğer çocuğunuz mücadele etmiyorsa, öğretmen sadece işini yapar.” Eğer çocuğunuz özel ders eğitiminden ödevlerini ve görevlerini güzelce yapmış bir şekilde dönüyorsa, her ders bir başarıdır ve asıl işi kimin yaptığını gözden geçirmelisiniz. Yeni alışkanlıkları geliştirmek için yeni öğrenme ve düşünme metotları gerekir. Bu kolay değildir ve çocuğunuzun zaman zaman öğrenmekle mücadele etmesi gerekir. Seviyesinde ani bir değişiklik aramaktan çok çocuğunuzun daha iyi bir eğitim sürecinde olduğunun işareti, araç gereçlerle olan ilişkisidir. Çocuğunuzun okulda ne yaptıkları hakkında bir fikri var mı? Çocuğunuz gerçek anlamda öğrendiğinde, öz güveninin şekillenmeye başladığını göreceksiniz. Ev ödevlerindeki ilk aşama çocuğunuzun yeni alışkanlıklara adapte olduğunu göstermez, yeni bir şeyler öğrenmek uzun süreli sabır gerektirir. Sınıf öğretmeni çocuğunuzun yeni öğrenme konseptlerini sınıfa taşıdığını görecektir.

Sonuç olarak; kendinizle çocuğunuz, çocuğunuzun sınıf öğretmeni ve özel ders öğretmeni arasında iletişim problemleriniz varsa ya da süreci göremiyorsanız, özel ders öğretmeninizle konuşma yapmanın vakti gelmiş demektir. Sorularınıza verdiği cevaplar sizi huzursuz ediyorsa başka bir yardım aramanın vakti gelmiş olabilir. Fakat özel ders öğretmeninize olanları düzeltmesi için bir şans verin. Bir ay iyi bir etki oluşturmak için yeterli olmayabilir ama altı ay yeterlidir.

Özel Ders İlanları

Özel ders ilanları için lütfen üye arama sayfamızı ziyaret ediniz.