Teyzesizsiniz
Üye Ol Giriş Yap

Evde Hasta Bakımı

Evde Hasta Bakımı

Bazı durumlarda hastaların hastanede bakılması mümkün olmayabilir. Hastanın bakımının evde sürdürülmesi gerekebilir. Bu konuda önemli olan hastanın bakımını karşılayacak kişinin bu alanda donanımlı olmasıdır.

Teyzesizsiniz.com ailesi olarak evde hasta bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sizler için derledik.

İşte evde hasta bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı hususlar:

1. Evde Bakılan Hastanın İlaç Kullanımı

Hastanın tedavi sürecinde ilaç kullanımı bilindiği gibi oldukça önemlidir. Bu yüzden ilaç kullanımında doktorun önerdiği miktarda ve zamanlarda ilacı kullanmak gerekir. Aksi takdirde evde hasta bakımı sağlanan kişinin tedavisi riske girmiş olacaktır. İlaç kullanımı esnasında ilacın son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir. İlaçların hasta üzerinde oluşturacağı tüm sonuçları sadece o kişinin doktoru bilebilir. Bu yüzden kullanılan ilaçların doktor önerisi olmadan bırakılmaması gerekir.

2. Evde Bakılan Hastaya Özel Oda Sağlanması

Evde hasta bakımı sağlanan kişinin gerektiğinde dinlenmesi ve dinleneceği ortam büyük önem arz etmektedir. Hastanın dinleneceği oda gürültüden uzak, ferah, aydınlık ve havalandırılabilir olmalıdır. Odanın güneş alıyor olması önemli olduğu kadar çok sıcak olmamasına da özen gösterilmelidir. Evde bakımı sağlanan kişinin bulunduğu odanın sıcak olması hastanın ateşinin çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple sıcaklık dengesi iyi bir şekilde ayarlanmış olmalıdır. Aynı zamanda odanın yeterli miktarda nemli olması da gerekir.

3. Evde Bakılan Hastanın Ateş ve Nabız Kontrolü

Evde hasta bakımı sağlanan kişinin günlük durumunun kontrol edilebilmesi için ateş ve nabız takibi yapılmalıdır. İnsan vücudunun normal sıcaklığı 36,5 derecedir. Hastanın vücut sıcaklığının bu dereceden yüksek olması ateşinin olduğunu gösterir. Uzun süreli ateş yüksekliği ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu yüzden hastanın vücut sıcaklığının ve nabız kontrolünün her gün düzenli olarak yapılması, acil bir durum ortaya çıktığında önlem alınmasını kolaylaştıracaktır.

4. Evde Bakılan Hastanın Beslenmesi

Beslenme şekli hastanın vücut direncinin korunması açısından büyük önem taşır. Bu nedenle evde hasta bakımı sağlanan kişinin tedavi sürecinde beslenmesine de çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Hasta için çok yemek yemesinin değil, yeterli ve dengeli beslenmesinin daha önemli olduğu bilinmelidir. Evde hasta bakımı sağlanan kişilerin hastalıklarına göre uygulamaları gereken diyetler olabilir. Örneğin, kişinin rahatsızlığından dolayı mide bulantıları oluyorsa çok yağlı yemeklerden kaçınılmalıdır ya da ishal durumu söz konusunu olan hastanın bol su ve tuz tüketmesi gerekir.

Evde hasta bakımı sağlanması gereken bir hastanız varsa ve evde hasta bakımı sağlayacak birine ihtiyaç duyuyorsanız ya da evde hasta bakımı sağlayabileceğiniz bir iş arıyorsanız Teyzesizsiniz.com sayfamızın geniş arama motoruyla arama yaparak size uygun olan işi veya elemanı bulabilir, yaptığınız aramalar sonucunda size uygun adaylar veya işverenlerle direk olarak Teyzesizsiniz.com sayfamız üzerinden görüşebilirsiniz. Teyzesizsiniz.com sayfamız üzerinden yayımladığınız ilanlar sonucunda profilinizi kimlerin görüntülediği mail adresinize bilgi mesajı olarak tarafımızdan bildirilir. Bu sayede ilanlarınızla kimlerin ilgilendiğini görebilir, bu kişilerle direk olarak iletişime geçebilir, size en uygun adayı kolayca bulabilirsiniz.